08/19/2018

Bota

HomeBotaPage 6

Sulmi në Nice, ISIS merr përsipër autorësinë

ISIS-i ka marrë përgjegjësinë e sulmit terrorist të ndërmarrë në qytetin e Nices, ku gjetën vdekjen 84 persona dhe dhjetra të tjera u plagosën, një pjesë e të cilëve në gjendje kritike për jetën. Shteti Islamik ka përshëndetur përmes rrjeteve ...

Grushti dështoi, kohë bilancesh për trazirat në Turqi

Të paktën 190 persona kanë gjetur vdekjen dhe mbi 1 mijë janë plagosur nga trazirat e natës në Turqi. Ndër viktimat janë 41 oficerë policie, 47 civilë, 2 ushtarë dhe 104 persona si pjesë e organizimit të grushit të shtetit. Qeveria turke thotë ...

Brenda banesës së terroristit

Hetuesit francez kanë filluar hetimet në banesën e sulmuesit 31 vjeçar, Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, në të cilën do hulumtojnë dëshmitë e mundshme lidhur me sulmin. Akoma nuk dihen shkaqet e sulmit në Nice ku të vrarë mbeten 84 njerëz. Franca ...

Terror në Francë, 84 viktima e qindra të plagosur

Festa Kombëtare e Francës u mbyll tragjikisht. Një kamion hyri përmes turmës në qytetin jugor të Nices duke vrarë 84 vetë, mes tyre shumë fëmijë, ndërsa të plagosurit janë me qindra. Ngjarja ndodhi në një bulevard buzë detit, kur po realizohej ...

Nis debati për kandidatët që synojnë kreun e OKB-së

10 nga 12 kandidatët për postin e shefit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara morën pjesë në të parin debat televiziv në historinë e OKB-së. Debati u transmetua direkt përmes televizionit Al-Jazeera. Javën e ardhshme, Këshilli i ...