08/19/2018

Bota

HomeBotaPage 7

Ish-zëvendësi i Blair: Lufta në Irak, e paligjshm

Ish-zëvendëskryeministri britanik, John Presccot ka thënë se okupimi i Irakut në vitin 2003 ka shkelur ligjin ndërkombëtar dhe ishte “i jashtëligjshëm”. Një hetim shtatë vjeçar i publikuar së fundi për këtë çështje ka arritur në përfundim se ...

Donald Lu u shpreh i zhgënjyer me përgjigjen e selisë blu

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu u shpreh i zhgënjyer me përgjigjen e selisë blu. Duke theksuar se sugjeruan zgjidhje në mirëbesim për Reformën, diplomati tha se kryetari demokrat Basha propozoi diçka që ai vetë e cilësonte në konflikt ...

Qeveria austriake konfiskon shtëpinë ku lindi Hitleri

Qeveria austriake vendosi të konfiskojë shtëpinë ku lindi Adolf Hitler, në përpjekje për të frenuar vizitat e neonazistëve. Ministri i Brendshëm Wolfgang Sobotka kërkoi shkatërrimin e saj, ndërsa kancelari Christian Kern tha se kjo mund të ...

Dëshpërimi i qeverisë në Venezuelë, vazhdon sekuestrimet

Qeveria e Venezuelës sekuestroi një fabrikë që zotërohet nga kompania amerikane “Kimberly”, një tjetër veprim që ngre dyshimet për paaftësinë e Ekzekutivit për t’u përballur me krizën në vend. Më herët, kompania amerikane lajmëroi se ishte ...

Civilët e armatosur, Dallasi shton debatin për armët

Shefi i policisë së Dallasit u bë pjesë e debatit të madhe për të drejtën për të mbajtur armë në Amerikë, në kuadër të sulmit vdekjeprurës ndaj policisë së këtij qyteti që i kushtoi jetën 5 agjentëve. Sipas David Brown, ligjet e Teksasit që ...

Pretendimet detare, Haga vendos kundër Kinës

Gjykata e Hagës vendosi kundër pretendimeve të Kinës për të drejtat territoriale në Detin e Kinës Jugore, një çështje e dërguar në Gjykatën Ndërkombëtare nga Filipinet. Vendimi pritet që të rrisë edhe më shumë presionin global diplomatik mbi ...

Itali, përplasje ballore mes dy trenave; 11 të vdekur

Një përplasje ballore mes dy trenave që po udhëtonin në drejtime të kundërta por në të njëjtin binar është verifikuar në Pulia të Italisë. Mediat lokale flasin për 11 persona të vdekur dhe 18 të plagosur, ndërkohë që skuadrat e zjarrfikësve po ...