• thumbs_b_c_5538a146fc5d1a51b6fe67bcc5e7da68
  Rreth 2.5 milionë sirianë u strehuan vitin e kaluar në Turqi

  Që nga fillimi i luftës civile në Siri, Turqia ka ndjekur politikën e dyerve të hapura për ...

  Read More
 • thumbs_b_c_65fae330172ddb7a495e11c911cb70b5
  Mekë, nga turmat në Natën e Kadrit plagosen 18 persona

  Të paktën 18 persona u plagosën lehtë në turmë gjatë lutjeve në natën më të rëndësishme në ...

  Read More
 • avionet
  Si shpëtoi Erdogan: Avionët gjuajtës sulmuan avionin e tij

  Grushti i dështuar i shtetit në Turqi mund t’i kishte kushtuar jetën për një qime presidentit ...

  Read More
 • 49289ddc9d300e3214500c0ef23454d7
  Tërmet në Turqi

  Para pak minutave ka ndodhur një tërmet i shkallës 4.8 në Detin e Zi. Dridhjet janë ndjerë edhe ...

  Read More
 • 1117697006merkeli-fjalimi
  KANCELARJA MERKEL VIZITON TURQINË NË 8 SHKURT

  Të hënën, kancelarja gjermane Merkel viziton Turqinë, me fokus krizën e emigrantëve. Me kolegun ...

  Read More

E rrallë, Presidenti Obama bëhet kryeredaktor i një reviste

obama-1-696x464

Si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Presidenti Obama takohet rregullisht me përfaqësues të mediave. Por, gjatë këtij muaji, përveç detyrës si President i shtetit më të fuqishëm të botës, Obama ka patur edhe një detyrë tjetër: kryeredaktor i një reviste. Bëhet fjalë për revistën ...

Read More

Tërmet në Turqi

49289ddc9d300e3214500c0ef23454d7

Para pak minutave ka ndodhur një tërmet i shkallës 4.8 në Detin e Zi. Dridhjet janë ndjerë edhe në Stamboll dhe zonat përreth, raporton CCNTurk, transmeton në shqip portali arbresh.info. Sipas Observatorit, tërmeti i magnitudës 4.8 ndodhi në një thellësi prej 11.4 km. Kjo gjë ka shkaktuar panik ...

Read More

Uragani “Matthew”, Obama: Banorët të ndjekin udhëzimet e autoriteteve lokale,ende ekziston rreziku i përmbytjeve

uragani-methju-663x376

Amerika vazhdon të bëjë llogaritë me dëmet që la pas uragani Matthew. Bilanci i viktimave arriti në 34 dhe shteti më i goditur rezulton Karolina e Veriut me 18 të vdekur.  Ndërkaq, presidenti Obama iu bëri thirrje banorëve të ndjekin udhëzimet e autoriteteve lokale, pasi ende ekziston rreziku i ...

Read More

30-vjeçari pretendon se është djali i Bill Clinton-it: Dua atësinë

bill_1475540503-6188179

Danney Williams është 30 vjeç dhe pretendon se është djali biologjik i ish-presidentit amerikan, Bill Clinton. Ai ngul këmbë se ka ardhur në jetë nga marrëdhënie e Clintonit me nënën e tij, në atë kohë prostitutë dhe kërkon të njihet si djali i tij. Danney ka hapuar faqe në Facebook me emrin ...

Read More

SHBA – Obama: Kongresi gaboi me ligjin për 11 shtatorin

4613ef82-de26-4737-8334-0aafcea0f10d_cx0_cy7_cw0_w987_r1_s_r1-655x356

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, tha se Kongresi ka bërë “gabim” me prishjen e vetos së tij mbi ligjin që lejon veprime gjyqësore kundër Arabisë Saudite, për shkak të sulmeve të 11 shtatorit. Obama tha se ligji vë një “precedent të rrezikshëm” për individët në të gjithë botën ...

Read More

Babë e bir gjenden “të përqafuar deri në vdekje” mes rrënojave në Alepo

babe_e_bir1

“CNN” ka publikuar së fundmi një foto rrënqethëse të viktimave që janë gjetur nën rrënoja në zonën e luftimeve në Alepo. Mes tyre, shihet një mashkull dhe një fëmijë i vdekur, të mbuluar në gjak, pluhur dhe gurë. Sipas “CNN”, bëhet fjalë për babain dhe djalin që kanë ...

Read More

Shkëndija zjarri në duelin Clinton – Trump

clinton-trump-debati

Dy kandidatët për Presidentë të SHBA janë përleshur në një debat televiziv të hidhur për vendet e punës, terrorizmin dhe garën presidenciale, njofton BBC, transmeton Syri.net. Sulmet u bënë personale kur republikani Donald Trump akuzoi rivalen e tij Hillary Clinton se nuk kishte temperamentin e ...

Read More

Johnson: Rusia mund të ketë kryer krim lufte në Siri

johnson-663x376

Rusia është fajtore për zgjatjen e luftës në Siri. Akuza e drejtpërdrejt këtë herë vjen nga Ministri i Punëve të Jashtme të Britanisë. Boris Johnson tha se goditja e një karvani humanitar natën e së hënës mund të jetë një krim lufte dhe ky rast duhet analizuar. Sipas shefit të diplomacisë ...

Read More

Bota e shokuar: Në Argjentinë gjendet varri i Hitlerit, kishte vdekur në moshën 94 vjeçare (VIDEO)

hitleri

Arkeolog argjentinas në thellësi të një mali në Argjentinë ka gjetur varrin e Adolf Hitlerit. Varri është gjetur në një terren malor me një sipërfaqe prej 60 km, ku rrallë ka shkelur këmba e njeriut. Në këtë mal mund të hyhet edhe me anije përmes një gryke, informon INA, duke cituar mediat e ...

Read More

Hungari, Orban kërkon dëbimin e refugjatëve në një ishull

orban-663x376

Hungaria propozon masa ekstreme diskriminuese per emigrantët. Qeveria e Kryeministrit Orban kërkon izolimin e më shumë se 1 milionë refugjatëve  në një ishull të veçuar. Ai deklaroi se “Të gjithë ata që erdhën në mënyrë të paligjshme duhet të mblidhen dhe të dërgohen larg dhe jo në vendet e ...

Read More