• thumbs_b_c_5538a146fc5d1a51b6fe67bcc5e7da68
  Rreth 2.5 milionë sirianë u strehuan vitin e kaluar në Turqi

  Që nga fillimi i luftës civile në Siri, Turqia ka ndjekur politikën e dyerve të hapura për ...

  Read More
 • thumbs_b_c_65fae330172ddb7a495e11c911cb70b5
  Mekë, nga turmat në Natën e Kadrit plagosen 18 persona

  Të paktën 18 persona u plagosën lehtë në turmë gjatë lutjeve në natën më të rëndësishme në ...

  Read More
 • avionet
  Si shpëtoi Erdogan: Avionët gjuajtës sulmuan avionin e tij

  Grushti i dështuar i shtetit në Turqi mund t’i kishte kushtuar jetën për një qime presidentit ...

  Read More
 • 49289ddc9d300e3214500c0ef23454d7
  Tërmet në Turqi

  Para pak minutave ka ndodhur një tërmet i shkallës 4.8 në Detin e Zi. Dridhjet janë ndjerë edhe ...

  Read More
 • 1117697006merkeli-fjalimi
  KANCELARJA MERKEL VIZITON TURQINË NË 8 SHKURT

  Të hënën, kancelarja gjermane Merkel viziton Turqinë, me fokus krizën e emigrantëve. Me kolegun ...

  Read More

Ditë zie në Bavari

mynihsulmi-663x376

Në Bavari sot është ditë zie, pas sulmit në Mynih që shkaktoi 9 viktima e 16 të plagosur. Dëshmitarët treguan se agresori thërriti Allahu Akbar dhe nisi të qëllonte rreth orës 18-të. Policia gjermane po heton mbi një njoftim të rremë në rrjetet sociale se McDonald’s ofronte ushqim falas, në ...

Read More

Sulmi në Gjermani, tre shqiptarë mes viktimave

1469257312policiaaa

Tre shqiptarë janë mes viktimave të sulmit të armatosur të ndërmarrë ditën e premte në një qendër tregtare në Mynih të Gjermanisë. Mediat në Kosovë raportojnë se dy janë Sabina Sula dhe Armela Segashi, ndërsa i treti është 21-vjeçari Dijamant Zabërgja. Të tre të rinjtë shqiptarë nuk arritën t’u ...

Read More

Untitled

Kush do ta zëvëndësojë  Ban Ki-moon në OKB???   Në foto kandidatja e Kroacisë, Vesna Pusiq. Raundi i parë i votimeve për Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, nuk ka qënë shumë shpresëdhënës për kandidatët që janë kandiduar për të zëvëndësuar Ban Ki-moon në postin e Sekretarit të ...

Read More

Francë, qëllohen me thikë gruaja dhe 3 vajzat e saj. Arrestohet agresori

1468947534france-thika

Një grua dhe 3 vajzat e saj janë qëlluar me thikë nga një 37-vjeçar, në një park pushimi në jug të Francës. Zyrtarët nuk i kanë sqaruar ende arsyet e gjestit ekstrem, por mediet vendase thonë se agresori, i cili e ka sulmuar familjen në kohën që po hante mëngjes, ishte i bezdisur nga fakti... ...

Read More

Babai vret vajzën dhe gruan, nuk duronte divorcin

1468965893famil

Një 57-vjeçar në Britani ka qëlluar për vdekje ndaj vajzës së tij 19 vjeçe dhe gruas së tij 50 vjeçe, pasi kjo e fundit i kishte thënë se martesës së tyre 26 vjeçare i kishte ardhur fundi. Lance Hart pasi vrau vajzën e tij dhe gruan Claire kreu më pas vetëvrasje me armën e zjarrit... Read More

Turistët braktisin Turqinë

14690078301---t

Ngjarjet e fundit në Turqi ndodhën në pikun e sezonit veror dhe kjo nuk ka kaluar pa pasoja në turizëm. Mijëra turistë që po kalonin pushimet në Turqi i kanë ndërprerë ato dhe janë kthyer në vendet e tyre. Fotot që vijnë nga Antalia janë të pazakonta për këtë periudhë të vitit. Shumë pak ...

Read More

Francë, gjendje emergjence deri në janar 2017. Valls: Do të ketë sulme të tjera

1469006720_90454219_034134828

Asambleja Kombëtare e Francës ka miratuar zgjatjen e gjendjes së emergjencës edhe për 6 muaj të tjerë. Lëvizja vjen pas sulmit vdekjeprurës të javës së kaluar në Francë, gjatë të cilit humbën jetën 84 persona dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, kur një terrorist drejtoi kamionin e marrë me qira ...

Read More

Gjithsej 85 gjeneralë dhe admiralë të akuzuar për tentimin për grusht shtet në Turqi

gjenaral

Gjithsej 85 gjeneralë dhe admiralë turq janë paraburgosur dhe i pret proces gjyqësor nën akuzë për pjesëmarrje në tentimin e pasuksesshëm për grusht shtet në Turqi, lajmëroi sot agjencia Anadolli. Rreth dhjetë të tjerë ende merren në pyetje. Zyrtarisht, midis të arrestuarve janë edhe ...

Read More

“O do të kisha humbur, ose do të vritesha”, rrëfehet Erdogan: Ja 15 minutat që më shpëtuan jetën!

MARMAAM

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tregon momentet e vështira të tentativës për grusht shteti dhe se si arriti të shpëtonte vetë ai. Në një intervistë për “CNN Turk“, Erdogan tha se ai ishte me pushime me bashkëshorten, dhëndrin, nipërit e mbesat në qytetin turistik të Marmaris, kur u informua për ...

Read More

Ushtarët puçistë të kapur në Greqi, pjesë e 40 komandove që donin të vrisnin Erdoganin

VRSNIII

Detaje të reja janë mësuar për 8 ushtarët turq që u kapën në Greqi, të cilët ishin pjesë e grupit të shtetit. Mediat e huaja raportojnë se ata ishin në mesin e 40 ushtarëve që u përpoqën për të vrarë Presidentin turk Rexhep Erdogan. Siç tashmë dihet, kanë qenë 40 komando që shkuan dhe ...

Read More