• thumbs_b_c_5538a146fc5d1a51b6fe67bcc5e7da68
  Rreth 2.5 milionë sirianë u strehuan vitin e kaluar në Turqi

  Që nga fillimi i luftës civile në Siri, Turqia ka ndjekur politikën e dyerve të hapura për ...

  Read More
 • thumbs_b_c_65fae330172ddb7a495e11c911cb70b5
  Mekë, nga turmat në Natën e Kadrit plagosen 18 persona

  Të paktën 18 persona u plagosën lehtë në turmë gjatë lutjeve në natën më të rëndësishme në ...

  Read More
 • avionet
  Si shpëtoi Erdogan: Avionët gjuajtës sulmuan avionin e tij

  Grushti i dështuar i shtetit në Turqi mund t’i kishte kushtuar jetën për një qime presidentit ...

  Read More
 • 49289ddc9d300e3214500c0ef23454d7
  Tërmet në Turqi

  Para pak minutave ka ndodhur një tërmet i shkallës 4.8 në Detin e Zi. Dridhjet janë ndjerë edhe ...

  Read More
 • 1117697006merkeli-fjalimi
  KANCELARJA MERKEL VIZITON TURQINË NË 8 SHKURT

  Të hënën, kancelarja gjermane Merkel viziton Turqinë, me fokus krizën e emigrantëve. Me kolegun ...

  Read More

Bashkëshortja e Trampit akuzohet për kopjim të fjalimit të Mishel Obamës

tramp_6

Bashkëshortja e Donald Trampit, ish-foto modelja Melania është bërë figurë qëndrore duke thënë se kandidati i mundshëm republikan për president do të jetë një lider gjithpërfshirës nëse zgjidhet, duke iu shërbyer të gjithë amerikanëve pavarësisht racës, fesë apo të ardhura. Duke folur gjatë ...

Read More

Arrestohet çifti shqiptar – zbulohen komunikimet me terroristin e Nicës

france2

Një çift shqiptarësh janë në mesin e 7 personave të arrestuar në kuadër të hetimeve mbi ngjarjen tragjike të Nicës. Mediat e huaja raportojnë se ata kanë shkëmbyer mesazhe me autorin e sulmit tronditës të së enjtes, ndërsa britanikja “Daily Telegraph” shkruan se çifti i ka siguruar Mohamed ...

Read More

Zhduken 42 helikopterë, a po përgatitet puç i ri kundër Erdoganit?

helikopter

Kjo, sipas medieve turke, e rrit frikën për një puç të ri ushtarak kundër Erdoganit.  Së paku 42 helikopterë janë zhdukur në Turqi që nga nisja e puçit ushtarak kundër presidentit Erdogan dhe institucioneve shtetërore. Kjo, sipas medieve turke, e rrit frikën për një puç të ri ushtarak kundër ...

Read More

Si shpëtoi Erdogan: Avionët gjuajtës sulmuan avionin e tij

avionet

Grushti i dështuar i shtetit në Turqi mund t’i kishte kushtuar jetën për një qime presidentit Recep Tayyip Erdogan, 62 vjeç. CNN turk raportonte të shtunën në mëngjes në orën 3:46 se Sekretari i Përgjithshëm i Erdogan është rrëmbyer dhe hoteli i pushimeve i presidentit ishte bombarduar. Por ...

Read More

Në gusht mbahet takimi Erogan-Putin

erdogan-1

Presidenti turk Erdogan dhe kolegu rus Putin do takohen muajin e ardhshëm. Sipas mediave të Ankarasë, “ky është takimi i parë prej nëntorit të kaluar kur marrëdhëniet mes dy vendeve u acaruan pas rrëzimit të avionit rus nga ushtria turke”. Bisedimet mbahen në javën e parë të gushtit..

Read More

Sulmi në Nice, ISIS merr përsipër autorësinë

1468659732isis

ISIS-i ka marrë përgjegjësinë e sulmit terrorist të ndërmarrë në qytetin e Nices, ku gjetën vdekjen 84 persona dhe dhjetra të tjera u plagosën, një pjesë e të cilëve në gjendje kritike për jetën. Shteti Islamik ka përshëndetur përmes rrjeteve sociale sulmin dhe si gjithmonë ka kërcënuar me të ...

Read More

Momenti kur avioni F-16 fluturon mbi mbështetësit e ushtrisë në Ankara

Ushtria tentoi një grusht shteti mbrëmjen e së premtes në Turqi, i cili nuk e realizoi qëllimin, por pasojat ishin të pashmangshme dhe të paktën 190 persona mbetën të vrarë. Në rrjetet sociale janë publikuar video të shumta mbi situatën tejet të tensionuar që mbizotërojë për orë të tëra në ...

Read More

Grushti dështoi, kohë bilancesh për trazirat në Turqi

1468662689ushtaret2ok

Të paktën 190 persona kanë gjetur vdekjen dhe mbi 1 mijë janë plagosur nga trazirat e natës në Turqi. Ndër viktimat janë 41 oficerë policie, 47 civilë, 2 ushtarë dhe 104 persona si pjesë e organizimit të grushit të shtetit. Qeveria turke thotë se ka marrë kontrollin e institucioneve që u mësynë ...

Read More

Turqi, rreth 200 të vdekur pas dështimit të grushtit të shtetit

turqiiiii-663x376

Janë rreth 200 të vdekur nga aksioni që pasoi tentativën e dështuar për grusht shteti në Turqi. Nga këta 50 janë civilë, 41 policë, ndërsa pjesa tjetër ushtarë të përfshirë në grushtin e shtetit. Ndërkohë presidenca turke bën të ditur se, një tjetër tentativë për grusht shteti mund të vijë në ...

Read More

Brenda banesës së terroristit

x1-e1468589078831-780x439

Hetuesit francez kanë filluar hetimet në banesën e sulmuesit 31 vjeçar, Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, në të cilën do hulumtojnë dëshmitë e mundshme lidhur me sulmin. Akoma nuk dihen shkaqet e sulmit në Nice ku të vrarë mbeten 84 njerëz. Franca mbrëmë ka përjetuar edhe një tmerr tjetër, kur një ...

Read More