• thumbs_b_c_5538a146fc5d1a51b6fe67bcc5e7da68
  Rreth 2.5 milionë sirianë u strehuan vitin e kaluar në Turqi

  Që nga fillimi i luftës civile në Siri, Turqia ka ndjekur politikën e dyerve të hapura për ...

  Read More
 • thumbs_b_c_65fae330172ddb7a495e11c911cb70b5
  Mekë, nga turmat në Natën e Kadrit plagosen 18 persona

  Të paktën 18 persona u plagosën lehtë në turmë gjatë lutjeve në natën më të rëndësishme në ...

  Read More
 • avionet
  Si shpëtoi Erdogan: Avionët gjuajtës sulmuan avionin e tij

  Grushti i dështuar i shtetit në Turqi mund t’i kishte kushtuar jetën për një qime presidentit ...

  Read More
 • 49289ddc9d300e3214500c0ef23454d7
  Tërmet në Turqi

  Para pak minutave ka ndodhur një tërmet i shkallës 4.8 në Detin e Zi. Dridhjet janë ndjerë edhe ...

  Read More
 • 1117697006merkeli-fjalimi
  KANCELARJA MERKEL VIZITON TURQINË NË 8 SHKURT

  Të hënën, kancelarja gjermane Merkel viziton Turqinë, me fokus krizën e emigrantëve. Me kolegun ...

  Read More

Terror në Francë, 84 viktima e qindra të plagosur

franceambulanca-663x376

Festa Kombëtare e Francës u mbyll tragjikisht. Një kamion hyri përmes turmës në qytetin jugor të Nices duke vrarë 84 vetë, mes tyre shumë fëmijë, ndërsa të plagosurit janë me qindra. Ngjarja ndodhi në një bulevard buzë detit, kur po realizohej një shfaqje me fishekzjarre e organizuar nga ...

Read More

May: Jo “dëbim” pas “Brexit”, kryeministrja kërkon largim të ngadalshëm

Mundësinë e një referendumi të dytë Theresa May e shmangu që në fillim, por homologes së saj gjermane Angela Merkel dhe shefit të Elizesë francez, Francois Hollande, kryeministrja e re britanike u tha se vendit i nevojitet kohë për “Brexit”. Nuk e dua një dalje të nxituar të Anglisë nga ...

Read More

“Tradhëtia” e Barrosos, ekspert i “Brexit” për Goldman Sachs

1468495976barroso

Franca i bëri thirrje ish-kreut të Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso që të mos pranojë punën si këshilltar për “Brexit” në bankën amerikane Goldman Sachs. Ministri fancez për Europën, Harlem Desir e cilësoi këtë lëvizje të Barrosos skandaloze dhe tha se ajo ngre dyshime për rregullat e ...

Read More

Nis debati për kandidatët që synojnë kreun e OKB-së

ASPECTO

10 nga 12 kandidatët për postin e shefit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara morën pjesë në të parin debat televiziv në historinë e OKB-së. Debati u transmetua direkt përmes televizionit Al-Jazeera. Javën e ardhshme, Këshilli i Sigurimit fillon votimin e fshehtë jo-formal për zgjedhjen e ...

Read More

Ish-zëvendësi i Blair: Lufta në Irak, e paligjshm

20160710102339304646-640x453

Ish-zëvendëskryeministri britanik, John Presccot ka thënë se okupimi i Irakut në vitin 2003 ka shkelur ligjin ndërkombëtar dhe ishte “i jashtëligjshëm”. Një hetim shtatë vjeçar i publikuar së fundi për këtë çështje ka arritur në përfundim se arsyetimi, planifikimi dhe trajtimi që ia ka bërë ...

Read More

Britani, në pritje të rokadës kryeministrore mes Cameron dhe May

1468404392_90371569_de32-1

David Cameron do të dalë nga “Downing Street” për herë të fundit si kryeministër më vonë gjatë kësaj të mërkure, ndërsa Theresa May është ende në pritje për ta zëvendësuar atë. Cameron do të përballet edhe me pyetjet e fundit si kryeministër në Dhomën e Përfaqësuesve, përpara se t’i drejtohet ...

Read More

Donald Lu u shpreh i zhgënjyer me përgjigjen e selisë blu

DONALD-LU-663x376

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu u shpreh i zhgënjyer me përgjigjen e selisë blu. Duke theksuar se sugjeruan zgjidhje në mirëbesim për Reformën, diplomati tha se kryetari demokrat Basha propozoi diçka që ai vetë e cilësonte në konflikt interesi. Ambasadori Lu vuri në dukje se propozimi ...

Read More

Qeveria austriake konfiskon shtëpinë ku lindi Hitleri

1468391587-HHH-780x439-480x270

Qeveria austriake vendosi të konfiskojë shtëpinë ku lindi Adolf Hitler, në përpjekje për të frenuar vizitat e neonazistëve. Ministri i Brendshëm Wolfgang Sobotka kërkoi shkatërrimin e saj, ndërsa kancelari Christian Kern tha se kjo mund të sjellë probleme praktike siç është trashëgimia ...

Read More

Dëshpërimi i qeverisë në Venezuelë, vazhdon sekuestrimet

1468313091venezuele

Qeveria e Venezuelës sekuestroi një fabrikë që zotërohet nga kompania amerikane “Kimberly”, një tjetër veprim që ngre dyshimet për paaftësinë e Ekzekutivit për t’u përballur me krizën në vend. Më herët, kompania amerikane lajmëroi se ishte detyruar që të ndalonte punën e fabrikës së saj në ...

Read More

Civilët e armatosur, Dallasi shton debatin për armët

1468313306dallassss

Shefi i policisë së Dallasit u bë pjesë e debatit të madhe për të drejtën për të mbajtur armë në Amerikë, në kuadër të sulmit vdekjeprurës ndaj policisë së këtij qyteti që i kushtoi jetën 5 agjentëve. Sipas David Brown, ligjet e Teksasit që lejojnë qytetarët të mbajnë armët hapur në publik, siç ...

Read More