• thumbs_b_c_5538a146fc5d1a51b6fe67bcc5e7da68
  Rreth 2.5 milionë sirianë u strehuan vitin e kaluar në Turqi

  Që nga fillimi i luftës civile në Siri, Turqia ka ndjekur politikën e dyerve të hapura për ...

  Read More
 • thumbs_b_c_65fae330172ddb7a495e11c911cb70b5
  Mekë, nga turmat në Natën e Kadrit plagosen 18 persona

  Të paktën 18 persona u plagosën lehtë në turmë gjatë lutjeve në natën më të rëndësishme në ...

  Read More
 • avionet
  Si shpëtoi Erdogan: Avionët gjuajtës sulmuan avionin e tij

  Grushti i dështuar i shtetit në Turqi mund t’i kishte kushtuar jetën për një qime presidentit ...

  Read More
 • 49289ddc9d300e3214500c0ef23454d7
  Tërmet në Turqi

  Para pak minutave ka ndodhur një tërmet i shkallës 4.8 në Detin e Zi. Dridhjet janë ndjerë edhe ...

  Read More
 • 1117697006merkeli-fjalimi
  KANCELARJA MERKEL VIZITON TURQINË NË 8 SHKURT

  Të hënën, kancelarja gjermane Merkel viziton Turqinë, me fokus krizën e emigrantëve. Me kolegun ...

  Read More

Pretendimet detare, Haga vendos kundër Kinës

1468317151kinaaaa

Gjykata e Hagës vendosi kundër pretendimeve të Kinës për të drejtat territoriale në Detin e Kinës Jugore, një çështje e dërguar në Gjykatën Ndërkombëtare nga Filipinet. Vendimi pritet që të rrisë edhe më shumë presionin global diplomatik mbi Pekinin që të ndalojë zgjedhimin ushtarak në këtë ...

Read More

Itali, përplasje ballore mes dy trenave; 11 të vdekur

1468322055treni

Një përplasje ballore mes dy trenave që po udhëtonin në drejtime të kundërta por në të njëjtin binar është verifikuar në Pulia të Italisë. Mediat lokale flasin për 11 persona të vdekur dhe 18 të plagosur, ndërkohë që skuadrat e zjarrfikësve po punojnë për të nxjerrë nga rrënojat personat e ...

Read More

Iraku përgatitet për “nënën e betejave”, rimarrjen e Mosulit nga ISIS

1468231066mosul34

Pas fitores në Falluxha, duket se ushtria irakiane ka marrë zemër dhe tashmë në objektivin e saj është qyteti i dytë më i madh në vend, Mosuli, aktualisht në duart e militantëve të Shtetit Islamik që prej vitit 2004. Ajo është cilësuar si “nëna e të gjitha betejave”, që po përgatitet nga forcat ...

Read More

Venezuelë, eksod urie përtej kufirit me Kolumbinë

146823150255d9fa78c944450d82e376fbfbe5fb98_18

Nisi javën e kaluar me disa qindra femra, që në mënyrë demonstrative shkelën kufirin e Venezuelës dhe kaluan në Kolumbi për të blerë ushqime dhe medikamente, të cilat mungojnë në vendin e tyre. Tashmë duket se, edhe autoritetet venezueliane janë dorëzuar dhe hapën për 12 orë kufirin e bllokuar, ...

Read More

Britani, rivalja e Theresa May pritet të tërhiqet nga gara e konservatorëve

1468235661_90350594_732537ca-c831-4d46-8363-6294bb619919

Andrea Leadsom, kandidatja e mbetur në garë së bashku me Theresa May për të zëvendësuar kryeministrin në ikje David Cameron, pritet të tërhiqet nga pretendimet për t’u bërë udhëheqësja e ardhshme e Partisë Konservatore e rrjedhimisht edhe kryeministrja e ardhshme e vendit britanik. Një burim i ...

Read More

Tajfun në Tajvan, 3 viktima dhe 142 të plagosur

1468061625nepartak

Supertajfuni Nepartak mbërriti në Tajvan duke goditur ashpër ishullin aziatik rreth 15 km larg qytetit Taitung. Tajfuni me reshje të dendura dhe erëra me shpejtësi deri në 240km/h ka shkaktuar deri tani 3 viktima dhe 142 të plagosur, si dhe dëme të shumta materiale. Metereologët thanë se ...

Read More

SHBA, hutohet piloti, ul avionin në bazën ushtarake

1468063729dakota

Kujtdo prej nesh mund t’i ketë ndodhur që të ngatërrojë derën ku duhet të hyjë, por është mjaft e rallë, thuasje e pamundur që një pilot të ngatërrojë pistën ku duhet të ulë avionin e tij me pasagjerë. Për me tëpër, kur bëhet fjalë për ulje të gabuar në një bazë ushtarake. Pikërisht kjo i... ...

Read More

Londër, “Brexit” rrit dhunën etnike

1468059109policiiiiiii

Rreth 3 mijë raste krimesh u raportuan nëpër forcat e ndryshme policore në Britani në gjysmën e dytë të qershorit pas referendumit për “Brexit”. Kjo shifër përbën një rritje prej 42 përqindësh e krahasuar me një vit më parë. Krimet e urrejtjes, në fakt etnike, përbëjnë shqetësim për policinë ...

Read More

El Chapo ikën sërish nga burgu

el-chapo-640x398

Dileri i famshëm i drogës, El Chapo thuhet se ka ikur për të tretën herë nga burgu. 61-vjeçari meksikan është dënuar me 20 vjet burg për vrasje dhe trafikim të drogës në vitin 1993. Pasi pagoi rojet në vitin 2001, ai ishte në gjendje për të shpëtuar nga burgu i sigurisë maksimale, ku ishte ...

Read More

Zbulohen lidhjet e Erdogan me ISIS?

erdogan

Deputeti i parlamentit turk nga Partia Popullore Republikane, thotë se ekzistojnë prova që dëshmojnë për lidhjet mes presidentit të Turqisëmes Rexhep Taip Erdogan dhe grupit terrorist ISIS. Sipas agjencisë së lajmeve IRIB, Aran Ardam ka thënë se këto dokumente do t’i dorëzohen Gjykatës Penale ...

Read More