• 1392647926brukseli zyrtar
  VAZHDON NË FUND TË JANARIT DIALOGU KOSOVË-SERBI

  Në Bruksel, vazhdon në fund të janarit dialogu Kosovë-Serbi në nivel kryeministrash. Takimi ...

  Read More
 • qeveria-kosove
  Kosovë, qeveria cakton ekspertë për statutin e Bashkësisë së Komunave Serbe

  Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, Qeveria e Kosovës do të ndërtojë një ekip ekspertësh për ...

  Read More
 • 645opzozit09015-2
  Opozita dhe policia para protestës (Foto)

  Aktivistë të subjekteve opozitare kanë filluar të vendosin binen në sheshin “Skenderbe”, ku ...

  Read More
 • untitled
  Rusia, rrezikues i Atdheut tonë Shqipëtar!

  Rusia, rrezikues i Atdheut tonë Shqipëtar!     Vlen të theksohet  që  Rusia, filloi  ...

  Read More
 • mustafata
  BRUKSEL, SOT RAUNDI I RI I BISEDIMEVE KOSOVË-SERBI

  Sot në Bruksel mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi. Takimi i rradhës mes ...

  Read More

FT: Kosovës i hiqen vizat bashkë me Ukrainën, Gjeorgjinë dhe Turqinë

liberalizim-vizash-m-euml-2016-2017_hd-1-780x439

Komisioni Evropian pritet këtë javë të rekomandojë që qytetarët e Kosovës të gëzojnë udhëtimin pa viza brenda zonës Shengen, edhe pse një pjesë e vogël e vendeve anëtare të BE-së, përfshirë Spanjën, nuk e njohin zyrtarisht shtetin ballkanik, shkruan Financial Times. Në këtë drejtim, Sipas FT, ...

Read More

Kosovë, qeveria cakton ekspertë për statutin e Bashkësisë së Komunave Serbe

qeveria-kosove

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, Qeveria e Kosovës do të ndërtojë një ekip ekspertësh për hartimin e statusit të Bashkësisë së Komunave Serbe. Zv.Ministri i Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj tha se në grupin e tyre do të ftohet dhe opozita për të lexuar vendimin e Kushtetueses, që shërben si ...

Read More

Kosovë, sot Jahjaga mbyll mandatin e presidentes

jahjaga

Me një fjalim në Universitetin Juridik në Prishtinë, Atifete Jahjaga mbylli mandatin si presidente e Kosovës. Sot, ajo i dorëzon detyrën Hashim Thaçit. Në këto 5 vite, Jahjaga u angazhua për përmirësimin e imazhit ndërkombëtar të Kosovës.

Read More

Nga nesër, Serbia pritet të njohë diplomat e Kosovës

diploma

Nga nesër, Serbia pritet të njohë të gjitha diplomat që nga niveli fillor deri tek ai i doktoraturës, të lëshuara nga institucionet e Kosovës. Kjo u konfirmua nga Arjeta Rexhaj, këshilltare e Ministres për Dialog në qeverinë e Prishtinës, Edita Tahiri. Nga negociatat e fundit në Bruksel u arrit ...

Read More

Kosovë, sot seanca plenare e rradhës

kuvendikosoves-4

Kuvendi i Kosovës sot zhvillon seancën plenare të rradhës. Në axhendë të punimeve janë 8 pika të rëndësishme, mes tyre shqyrtimi i rekomandimit për emërimin e anëtarëve në Bordin e Organit të Prokurimit, që nuk u miratua seancën e kaluar.

Read More

Prishtinë, 17 vjet nga bombardimet e NATO-s

244300

Sot mbushën 17 vjet nga fillimi i sulmeve të NATO-s kundër Serbisë, të cilat kishin nisur me 24 mars 1999 dhe kanë zgjatur 11 javë, respektivisht 78 ditë. Bombardimet kanë përfunduar me miratimin rezolutës 1244 të KS. Si rezultat ka pasuar largimi i forcave serbe nga Kosova dhe hyrja e trupave ...

Read More

Kosovë, pritet rishikim i kufirit me Malin e Zi

kufirikosovemaliizi

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga finalizoi idenë e nisur muaj më parë, për krijimin e një komisioni “ad-hoc” për rishikimin e përcaktimit të kufirit Kosovë-Mali i Zi. Deri të hënën e ardhshme, Jahjaga do të firmosë emërimin e tre ekspertëve ndërkombëtarë, të cilët pritet të rishikojnë të ...

Read More

Kosovë, digjet makina e kreut të LDK-së

makinabeqiri

Në Kosovë vazhdojnë djegiet e makinave të zyrtarëve. Pas automjetit të Ministrit të Buqësisë, Memli Krasniqi, i njëjti episod u shënua gjatë natës në mjetin e kreut të grupit të LDK-së, Ismet Beqiri. Makina gjendej e parkuar pranë banesës së Beqirit, i cili në një reagim për ngjarjen tha se “ky ...

Read More

Kosova, e parë nga qielli

alket

Kosova e parë nga qielli, me forma dhe ngjyra, që syri vështirësisht i rrok nga afër. Plot 99 foto, të shkrepura për herë të parë nga lart, sjellin bukuritë natyrore dhe sidomos ato të trashëgimisë kulturore të gjysmës tjetër shqiptare. Destinacioni i ri i Alket Islamit në ajër, pas Shqipërisë ...

Read More

Mustafa:”Zgjedhja e Thaçit president, ndali rrënimin e shtetit”

mustafa

Përmes një postimi në “FB”, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa shkruan  sot se “deputetët që votuan pro zgjedhjes së Hashim Thaçit president, votuan kundër rrënimit të shtetit”. Sipas Mustafës, “ata votuan me besim të plotë se demokracia na bashkon të gjithëve ne që mendojmë pozitivisht për ...

Read More