• 224454 (1)
  Opozita me aktivitet, Policia rrethon stacionin

  Tri partitë opozitare kanë nisur një aksion para Pallatit të Rinisë, dhe kanë vazhduar deri tek ...

  Read More
 • librat-780x439
  MASHT do të provojë sërish t’i dërgojë librat shqip për nxënësit e Luginës

  Ministria e Arsimit do të provojë edhe sivjet t’i dërgojë librat e shkollimit obligativ për ...

  Read More
 • Konjufca
  Kosovë, arrestohet deputeti i “Vetvendosjes”, Glauk Konjufca

  Një ditë para protestës së opozitës që përkon dhe me 8-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ...

  Read More
 • 1530755695jahjaga
  JAHJAGA, SOT ZHVILLON VIZITA NË DISA KOMUNA, PËR TË PËRKRAHUR INVESTIMET

  E shoqëruar nga disa biznesmenë amerikanë e gjermanë, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ...

  Read More
 • makinabeqiri
  Kosovë, digjet makina e kreut të LDK-së

  Në Kosovë vazhdojnë djegiet e makinave të zyrtarëve. Pas automjetit të Ministrit të Buqësisë, ...

  Read More

Prishtinë, opozita proteston kundër Hashim Thaçit

opozitakosovare

Në këto çaste, në Prishtinë nis një protestë e opozitës kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit president. Ndërkaq, në kryeqytetin e Kosovës bie në sy shtimi i masave të sigurisë. Forca të shumta policie kanë rrethuar godinat e qeverisë e të Kuvendit. Sot mbahet seanca plenare për të zgjedhur në krye ...

Read More

Kosovë, digjet automjeti i Memli Krasniqit

makineedjegur

Në Kosovë, automjeti i familjes së Ministrit të Bujqësisë, Memli Krasniqi u dogj para banesës së tij në Prishtinë. Policia foli për zjarr-vënie të qëllimshme, ndërsa po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Ngjarja ndodhi rreth orës 1 pas mesnate në rrugën “Hajrulla Abdullahu”, ku ...

Read More

Nato nuk fton opozitën e Kosovës në Bruksel

nato-663x376

NATO bojkoton opozitën në Kosovë, pas ngjarjeve të javës së kaluar në Kuvend. Asnjë prej deputetëve apo politikanëve të tre subjekteve opozitare, nuk është ftuar këtë javë në Bruksel, ku pritet të diskutohet për çështje të sigurisë e integrimet euro-atlantike. Mësohet se pjesëmarrja e ...

Read More

Kosovë, sërish arrestime mes zyrtarëve të Vetvendosjes

PoliciaKosoves-1

Në Kosovë vazhdojnë arrestimet e zyrtarëve të Vetvendosjes. Sot u njoftua prangosja e Sekretarit Organizativ të lëvizjes, Dardan Molliqaj. Zyrtarisht, motivacioni lidhet me ngjarjet e 2009-ës, kur në një protestë të Vetvendosjes u dëmtuan disa vetura të misionit EULEX. Vetvendosja reagoi duke ...

Read More

Jahjaga:”E ardhmja të mos ndryshohet me forcën e grushtit”

jahjaga-1

Në Prishtinë, nisën me parakalimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, aktivitetet për 8-vjetorin e Pavarësisë. Në fjalën përshëndetëse, presidentja Atifete Jahjaga theksoi se duhet ndryshuar e ardhmja, por jo me forcën e grushtit. Ndërkaq, kryeministri Mustafa u shpreh krenar që Republika e ...

Read More

Gëzuar Lirinë, gëzuar Pavarësinë, gëzuar 8 vjetorin Kosovë!

Pavaresia kosoves 1

Read More

Jahjaga:”Qytetarët e Kosovës të refuzojnë ndasitë politike”

kosova

Krahas urimeve për 8-vjetorin e Pavarësisë, përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës bënë thirrje që kremtimet të mos zbehen nga protesta e sotme. Në një pritje me rastin e përvjetorit të pavarësisë, presidentja Atifete Jahjaga kujtoi se shteti i Kosovës lindi me shumë mundime. Ajo tha se ...

Read More

17 shkurti, sot Kosova feston 8-vjetorin e pavarësisë

656X37334951pavaresia_e_Kosoves

Si sot tetë vjet më parë, momenti i kremtes kulmoi atë ditë të diele,  kur në Kuvendin e Kosovës në orën 15:39, të 17 shkurtit 2008, u lexua Deklarata e Pavarësisë. Kosova sot mbush tetë vjet shtet i pavarur. Kosta Rika e Afganistani, SHBA-ja e Shqipëria, Turqia e Gjermania, të gjitha më shpejt ...

Read More

Kosovë, arrestohet deputeti i “Vetvendosjes”, Glauk Konjufca

Konjufca

Një ditë para protestës së opozitës që përkon dhe me 8-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, policia vijon aksionin për arrestimin e zyrtarëve të “Vetvetndosjes”. Sot u prangos deputeti Glauk Konjufca, ndërsa dje në Prishtinë ra në pranga zëdhënësi i “Vetvendosjes”, Frashër Krasniqi. ...

Read More

Policia e Kosovës, në gadishmëri për protestën e nesërme

PoliciaKosoves

Lidhur me protestën e opozitës kosovare në 17 shkurt, policia ka informacione se mund të shënohet nga akte dhune, përfshirë përdorimin e armëve të zjarrit. Forcat e sigurisë iu bëjnë thirrje qytetarëve të jenë të kujdesshëm e të përmbahen nga çdo lloj veprimi i dhunshëm.

Read More