• 224454 (1)
  Opozita me aktivitet, Policia rrethon stacionin

  Tri partitë opozitare kanë nisur një aksion para Pallatit të Rinisë, dhe kanë vazhduar deri tek ...

  Read More
 • librat-780x439
  MASHT do të provojë sërish t’i dërgojë librat shqip për nxënësit e Luginës

  Ministria e Arsimit do të provojë edhe sivjet t’i dërgojë librat e shkollimit obligativ për ...

  Read More
 • Konjufca
  Kosovë, arrestohet deputeti i “Vetvendosjes”, Glauk Konjufca

  Një ditë para protestës së opozitës që përkon dhe me 8-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ...

  Read More
 • 1530755695jahjaga
  JAHJAGA, SOT ZHVILLON VIZITA NË DISA KOMUNA, PËR TË PËRKRAHUR INVESTIMET

  E shoqëruar nga disa biznesmenë amerikanë e gjermanë, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ...

  Read More
 • makinabeqiri
  Kosovë, digjet makina e kreut të LDK-së

  Në Kosovë vazhdojnë djegiet e makinave të zyrtarëve. Pas automjetit të Ministrit të Buqësisë, ...

  Read More

Opozita kosovare tubon qytetarët në Pallatin e Rinisë

opozita-690x380-480x264

Opozita e bashkuar nga tri partitë opozitare – Lëvizjes Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, do të zhvillojnë një tubim me qytetarë nga ora 14:00 në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, njofton Klan Kosova. Në këtë tubim qytetarëve do t’u drejtohen, Albin Kurti nga ...

Read More

KOSOVË, KUVENDI PRITET TË MBLIDHET PËR ZGJEDHJEN E HASHIM THAÇIT PRESIDENT

1870450431kuvendiko

Sipas mediave në Kosovë, Kuvendi pritet të mblidhet brenda javës për të testuar zgjedhjen e Hashim Thaçit president. Gazeta “Blic” shkruan se po bëhen përgatitjet në sallën alternative të Kuvendit. Burime pranë PDK-së thanë se pritet të thirret një seancë e jashtëzakonshme

Read More

TË HËNËN, PRESIDENTJA E KOSOVËS MBLEDH LIDERËT POLITIKË

1175139607jahjaga

Të hënën, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga takon liderët e partive, në një përpjekje të re për t’i dhënë fund krizës politike, më e rënda që nga pavarësia e vendit. Ajo pasoi marrëveshjet për Komunat Serbe e Kufirin me Malin e Zi, të dyja të kundërshtuara ashpër nga opozita. Partitë ...

Read More

KOSOVA PËSON DISFATËN E 2-TË DIPLOMATIKE

a106-650x358

Kosova pësoi disfatën e dytë në planin diplomatik pas UNESCO-s. Serbia arriti të fusë 4 amendime në rezoluten e miratuar në Asamblenë e Këshillit të Europës. Shqipëria dështoi në lobimin e saj, ndërsa në mbledhjen e fundit të Komisionit, deputetët nga Tirana mungonin. Ndryshimet e Serbisë, ...

Read More

BRUKSEL, SOT RAUNDI I RI I BISEDIMEVE KOSOVË-SERBI

mustafata

Sot në Bruksel mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi. Takimi i rradhës mes kryeministrave Mustafa e Vuçiç ndërmjetësohet nga kryediplomatja europiane, Federica Mogherini. Palët do të diskutojnë zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tani, si dhe avancimin e bisedimeve.

Read More

PRISHTINËN SOT E VIZITON HOYT BRIAN YEE

1666011675hoyt

Sot në Prishtinë mbërrin Ndihmësi i Sekretarit të Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Hoyt Brian Yee. Në takimet me kryeministrin Mustafa e zv.kryeministrin Thaçi, pritet të përsërisë kërkesat e Uashingtonit për kthimin e opozitës në institucione, duke bërë thirrje t’i jepet fund ...

Read More

​18 vjetori i sulmit ndaj familjes Jashari

auto_jashari11425569291

Kanë kaluar 18 vjet nga sulmi i dytë i Serbisë mbi familjen Jashari në Prekaz. Pikërisht më 22 janar 1998 në orët e hershme të mëngjesit, nga Fabrika e Municioneve të Gjuetisë, rreth 500 metra larg shtëpive të lagjes Jashari, kishin lëvizur forca të policisë serbe, të cilat ishin drejtuar kah ...

Read More

KOSOVË, ENDE NUK KA NJË DATË PËR MBLEDHJEN E KUVENDIT

1857460237kuvendiko

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ende nuk është mbledhur për të caktuar datën e të parës seancë plenare për 2016-ën. Kryeparlamentari Kadri Veseli sot do të njoftojë anëtarët e Kryesisë për mbledhjen e 25 janarit ku të vendoset rreth seancës.

Read More

ISH-KREU I NATO-S, ROBERTSON SOT VIZITON KOSOVËN

Lord-Robertson_2532499b

Ish-shefi i NATO-s, George Robertson sot viziton Kosovën ku do të pritet nga zyrtarët më të lartë të shtetit. Ndërkaq, presidentja Atifete Jahjaga pritet t’i dorëzojë Medaljen e Mirënjohjes. Robertson njihet për kontributin e dhënë, si një ndër mbrojtësit më të mëdhenj të ndërhyrjes së NATO-s ...

Read More

KOSOVË, KËTË JAVË NIS SESIONI I RI PARLAMENTAR

1857460237kuvendiko

Këtë javë, Kuvendi i Kosovës nis sesionin e ri parlamentar, ndërsa deputetët do t’u kthehen seancave plenare menjëherë pasi Kryesia të thërrasë mbajtjen e të parës prej tyre. Pavarësisht pushimit prej disa javësh, grupet parlamentare nuk kanë ndryshuar qëndrimet politike. Ndërsa shumica ...

Read More