• 1392647926brukseli zyrtar
  VAZHDON NË FUND TË JANARIT DIALOGU KOSOVË-SERBI

  Në Bruksel, vazhdon në fund të janarit dialogu Kosovë-Serbi në nivel kryeministrash. Takimi ...

  Read More
 • qeveria-kosove
  Kosovë, qeveria cakton ekspertë për statutin e Bashkësisë së Komunave Serbe

  Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, Qeveria e Kosovës do të ndërtojë një ekip ekspertësh për ...

  Read More
 • 645opzozit09015-2
  Opozita dhe policia para protestës (Foto)

  Aktivistë të subjekteve opozitare kanë filluar të vendosin binen në sheshin “Skenderbe”, ku ...

  Read More
 • untitled
  Rusia, rrezikues i Atdheut tonë Shqipëtar!

  Rusia, rrezikues i Atdheut tonë Shqipëtar!     Vlen të theksohet  që  Rusia, filloi  ...

  Read More
 • mustafata
  BRUKSEL, SOT RAUNDI I RI I BISEDIMEVE KOSOVË-SERBI

  Sot në Bruksel mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi. Takimi i rradhës mes ...

  Read More

VAZHDON NË FUND TË JANARIT DIALOGU KOSOVË-SERBI

1392647926brukseli zyrtar

Në Bruksel, vazhdon në fund të janarit dialogu Kosovë-Serbi në nivel kryeministrash. Takimi ishte planifikuar më herët, por sipas agjencisë serbe të lajmeve “Tanjug”, “shefi i qeverisë së Prishtinës, Isa Mustafa e kushtëzoi me liberalizimin e vizave”. Sa i përket çështjeve për t’u diskutuar, në ...

Read More

Flet 13 vjeçarja: Si më joshi fqinji dhe tmerri i prostitucionit në Beograd

safe_image-8

U josh nga fqinji, i besoi në emër të dashurisë, por përfundoi e dhunuar dhe prostitutë në Beograd. Viktimë e abuzimit është një vajzë vetëm 13-vjecare nga Gjilani. Për tri javë rresht, trembëdhjetëvjeçarja nga Gjilani kishte qëndruar larg shtëpisë së saj, raporton KTV. Muaji shtator ishte ...

Read More

PRESIDENTJA JAHJAGA SOT NIS VIZITËN NË SHQIPËRI

AtifeteJahjaga+_63576

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga sot nis një vizitë dy-ditore në Tiranë, për të marrë pjesë në aktivitetet e shënimit të 25-vjetorit të rënies së komunizmit. Jahjaga është ftuar nga kolegu Bujar Nishani, por nga kabineti i saj, nuk jepen detajet e axhendës. Vizita vjen në periudhë të ...

Read More

KOSOVË, APELI LË NË BURG ALBIN KURTIN

kurti3

Në Kosovë, Apeli la në burg ish-liderin e “Vetëvendosjes”, Albin Kurti, i arrestuar një javë më parë për gazin lotsjellës në Kuvend. Gjykata vendosi të linte në fuqi masën e paraburgimit prej një muaji. Kurti akuzohet për “Përdorim arme”, “Pengim të personit zyrtar në kryerjen e detyrës” dhe ...

Read More

Opozita me aktivitet, Policia rrethon stacionin

224454 (1)

Tri partitë opozitare kanë nisur një aksion para Pallatit të Rinisë, dhe kanë vazhduar deri tek Stacioni i Policisë së Kosovës në qendër. Aktivistët e të tria partive ata të VV-së, AAK-së dhe Nismës, po mbajnë në duar pankarta me mbishkrime: “Liri deputetëve! Poshtë diktatura!”, dhe “S’ka dhunë ...

Read More

Ndërpritet seanca, sërish gaz lotsjellës në Kuvend

Kuvendi

Kuvendi i Kosovës ka ndërprerë sërish punimet, ende pa filluar me pikat e rendit të ditës. Shkas i ndërprerjes sërish ishte hedhja e gazit lotsjellës nga partitë opozitare në Kuvend. Menjeherë pas hedhjes së gazit, ka reaguar kryetari i Kuvendit Kadri Veseli i cili ka thirrur një pauzë dhe një ...

Read More

KOSOVË, ARRESTOHET ALBIN KURTI

219620349albini

Pak çaste më parë, Policia e Kosovës arrestoi deputetin e Vetvendosjes Albin Kurti, i cili sapo doli në pranga, pasi forcat speciale hynë forcërisht në selinë e “Vetvendosjes” për të ekzekutuar urdhër-arrestin. Ai u prangos lidhur me ngjarjet e fundit në Kuvend, ku është penguar zhvillimi i ...

Read More

Vetvendosje në Tiranë,i fton të gjithë shqiptarët në protestën e nesërme që do te mbahet në Prishtinë

vetevendosje-protesta-noa1

TIRANË – Lëvizja Vetëvendosje ka bërë thirrje në Tiranë që të gjithë shqiptarët t’i bashkohen protestës të së shtunës e cila është paralajmëruar të mbahet në Prishtinë. Anëtar i kryesisë së VV, Elvis Hoxha tha se Prishtina duhet të kthehet në qendrën e festimit për pavarësinë. “Thirrje ...

Read More

Sot, bëhen 18 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe Policisë serbe. Më 25 nëntor 1997 forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të drejtuara nga komandanti legjendar, Adem Jashari, sulmuan forcat e policisë serbe në Vojnik, të cilat u tërhoqën, duke lënë të plagosur. Të nesërmen një ekspeditë ndëshkimore me 10 automobila e mjete të tjera të motorizuara u drejtuan për në Vojnik. Adem Jashari me 10 luftëtarë i zuri pritë dhe, pas katër orë luftimesh të rrepta, forcat e policisë u tërhoqën të përgjakura. Në tërheqje e sipër, forcat serbe, të egërsuara nga goditjet që u kishte dhënë Adem Jashari, filluan të qëllojnë majtas e djathtas pa mëshirë kundër kujtdo që shihnin dhe në fshatin Llaushë ata vranë mësuesin Halit Geci në derë të shkollës, i cili u varros me një ceremoni të madhe të nesërmen më 28 nëntor 1997. Në këtë ceremoni, ku morën pjesë shumë njerëz, me urdhër të Adem Jasharit, dolën në tribunë për herë të parë përfaqësuesit e UÇK-së. Serbia nuk mundi të hynte në Drenicë, deri më 22 janar 1998, ditë kur ia rrethojnë shtëpinë për të dytën herë dhe e goditën me artileri e armë të tjera. Ademi atë natë nuk ndodhej në shtëpi. Luftuan i ati, Shabani, me Hamzën, Besimin (djali i Hamzës), Kushtrimin (djali i Ademit) etj. U plagosën Selvetja (vajza e Hamzës) dhe Iliriana (vajza e Rifatit). Me të zbardhur dita,e gjithë Drenica u mblodh te kulla e gjuajtur me topa e Adem Jasharit.

12308328_1244356148914812_6547958749602753032_n

Sot, bëhen 18 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe Policisë serbe. Më 25 nëntor 1997 forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të drejtuara nga komandanti legjendar, Adem Jashari, sulmuan forcat e policisë serbe në Vojnik, të cilat u tërhoqën, duke lënë të plagosur. Të nesërmen ...

Read More

Isa Mustafa: Nuk kishim asnjë informatë për vizitën e Dikoviq në Kosovë

Kryeministri Isa Mustafa në konferencën për media ka thënë se ai nuk ka qenë i informuar për vizitën e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë serbe, gjeneralin Lubisha Dikoviq në Kosovë. “Sa i përket vizitës së Dikoviq në Kosovë ne nuk kemi pas informata”. “Kjo vizitë është bërë nën ...

Read More