• s110
  Abdulla Qazimoski, dega Strugë: Bilall Kasami ka fyer shqiptarët e Strugës, të kërkojë falje!

  Reagim ndaj kryetarit të Lëvizjes Besa Për hir të korrektësisë dhe të vërtetës, nuk munda të ...

  Read More
 • 46f7b95c-d913-472d-8811-883a0a794d6e (1)
  VMRO-DPMNE shpërndan flajera për gjoja federalizimin e Maqedonisë

  Strugë, 27 nëntor   Mbrëmë një numër i madh i të rinjëve kanë shprehë pakënaqësinë dhe ...

  Read More
 • 12507230_10208585445137579_167076758508921680_n
  Moti sot, ftohtë dhe me erë nga veriu!

  Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe i ftohtë me periudha dielli dhe me erë të ...

  Read More
 • fejzi-640x425
  Hajdari: BDI skenare të reja për të tensionuar situatën në Kumanovë

  Botuesi  i të përditshmes “Lajm”, Fejzi Hajdari në një postim të tij ka theksuar se BDI tenton ...

  Read More
 • lideret-e-maqedonise
  Kriza politike , ndërhyjnë ndërkombëtarët

  Eurodeputetët Richard Howitt, Ivo Vajgel dhe Eduard Kukan kanë mbërritur në Shkup, ku bashkë me ...

  Read More

Hapen 7 porta të shkarkimit nga Liqeni i Ohrit në lumin Dri

portat-e-hapura-1

Strugë, 20 tetor Situata hidrologjike nuk cenon gjendjen dhe si duket se është stabilizuar deri diku, edhe liqejt akumulues, duke filluar nga Glloboçica, Shpile (Dibër), Fierzë, Koman dhe Vau i Dejës, niveli i ujit është në kuotat e tolerushme. Për shembull, në Glloboçicë, vërehet se niveli ka ...

Read More

Zbulohet marihuanë – paraburgim për dy frëngovarët

images-1

  Strugë, 20 tetor   Për shkak të dyshimit se kanë kryer vepër penale, “Prodhim dhe tregëti të palejueshme me droga narkotike, supstanca psikotrope dhe prekursorë” Stacioni i policisë në Strugë, ka ngritur kallëzim penal kundër L.G. (22) dhe E.M. (23), që të dy nga fshati Frëngovë e ...

Read More

“Ura e Drurit” simboli që do i rikthehet Strugës

ura

Një nga objektet për të cilat ka nostalgji në Strugë, vazhdon të jetë ura e dikurshme e drurit, e cila kur u spostua para disa vjetëve, u premtua se e njëjta do të zëvendësohet me një të re. “Ura e drurit” ishte simbol i qytetit, i cili iduhej rikthyer Strugës”, dhe tanimë pas disa javësh... ...

Read More

Kryetari i Lëvizjes për Reforma PDSH, z.Ziadin Sela dje në Shkup kanë realizuar takim zyrtar me Ambasadorin e Britanisë së Madhe z.Çarls Geret.

sela1-620x330-480x255

Në takim është biseduar për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlametare, Platformën politike të LR-PDSH-së, idenë për shtetin binacional, funksionimin e shtetit ligjor, procesit integrues të vendit etj. Gjatë takimit z.Sela ka shprehur shqetësimin për politikën ditore që udhëheq kjo garniturë ...

Read More

Taravari konfirmon marrëveshjen mes LR-PDSH-së, UNITETIT dhe RDK-së

14690957_540936349438411_3119218458022221455_n

Arben Taravari Të dashur shqiptarë, kemi kënaqësinë t’iu lajmërojmë se nesër Opozita e Bashkuar nis zyrtarisht rrugën e saj drejt Fitores! Ne nuk jemi një parti, ne jemi një familje, një mision, ne jemi skuadra e re, ajo që do fitojë të drejtat e shqiptarëve! Bëhuni pjesë e historisë, të cilën ...

Read More

Sot shpërbëhet Parlamenti i Maqedonisë?

57c69b973e494062aed67d0a36519462

Në seancën e sotme Parlamenti i Maqedonisë duhet të shpërbëhet që të mund të mbahen zgjedhjet e parakohshme më 11 dhjetor. Iniciativën për shpërbërjen e dha LSDM e cila u përkrah edhe nga VMRO, me kusht që të miratohet buxheti për 2017. Koalicioni qeveritar tani më një kohë bën shtypje për ...

Read More

Pollozhani kërkon që Lëvizjen Besa të marrë pjesë në takimin për bashkimin e opozitës

shpetim_pollozhani_2_647904225-2z1tndkd5njqf2ldp6d0y2

”I riftojme te gjitha partite opozitare jashteparlamentare shqiptare qe te marrin pjese ne takimin e dates 15.10.2016 ne ora 12 ne Seline e shoqates se te burgosurve dhe te demtuarve politike, e cila ndodhet ne Shkup. Ne nuk jemi nje nga mbi 3000 OJQ ne vend. Ne jemi JU, pasi ne besojme se nuk ...

Read More

U përkujtua veprimtari i çështjes kombëtare Gëzim Kaleci

3

Në 22 vjetorin e ndarjes nga jeta, u përkujtua veprimtari i çështjes kombëtare Gëzim Kaleci (28.01.1962-13.10.1994), me homazhe tek varrezat e fshatit Veleshtë dhe pranë bustit të përbashkët me bashkëveprimtarin e tij Naser Hani, te rrapi në qendër të fshatit. Për të përkujtuar këtë figurë të ...

Read More

U promovua libri i 14 i luftëtares dhe gazetares Rajmonda Maleçka

2-1

Në fshatin Blliçe të Peshkopisë, fshat që është bartës i titullit “Nderi i Kombit”, akorduar nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ishte nikoqir i shumë mysafirëve, dashamir të fjalës së shkruar dhe miq e shokë të luftëtares, publicists, poetes, shkrimatres e gazetares Rajmonda Maleçka, ...

Read More

Një tjetër tërmet i fuqishëm e dridhi Maqedoninë

49289ddc9d300e3214500c0ef23454d7

Enti seizmologjik i Maqedonisë ka regjistruar një tërmet të fuqishëm që ka dridhur shumë fortë Maqedoninë. Tërmeti ka ndodhur rreth orës 2 e gjysmë pas mesnate dhe ka pasur fuqinë e dridhjes prej 4 shkallë të Rihterit. Ky tërmet është ndjerë në qytetet Shkup, Ohër, Krushevë, Gjevgjeli, Strugë ...

Read More