• s110
  Abdulla Qazimoski, dega Strugë: Bilall Kasami ka fyer shqiptarët e Strugës, të kërkojë falje!

  Reagim ndaj kryetarit të Lëvizjes Besa Për hir të korrektësisë dhe të vërtetës, nuk munda të ...

  Read More
 • 46f7b95c-d913-472d-8811-883a0a794d6e (1)
  VMRO-DPMNE shpërndan flajera për gjoja federalizimin e Maqedonisë

  Strugë, 27 nëntor   Mbrëmë një numër i madh i të rinjëve kanë shprehë pakënaqësinë dhe ...

  Read More
 • 12507230_10208585445137579_167076758508921680_n
  Moti sot, ftohtë dhe me erë nga veriu!

  Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe i ftohtë me periudha dielli dhe me erë të ...

  Read More
 • fejzi-640x425
  Hajdari: BDI skenare të reja për të tensionuar situatën në Kumanovë

  Botuesi  i të përditshmes “Lajm”, Fejzi Hajdari në një postim të tij ka theksuar se BDI tenton ...

  Read More
 • lideret-e-maqedonise
  Kriza politike , ndërhyjnë ndërkombëtarët

  Eurodeputetët Richard Howitt, Ivo Vajgel dhe Eduard Kukan kanë mbërritur në Shkup, ku bashkë me ...

  Read More

Dy vjet burg për gjinekologun maqedonas për mitëmarrje

gjinekologu-stojkovski_1475746321-7227469

Gjinekologu i njohur maqedonas Marjan Stojkovski, i cili ka qenë edhe drejtor i Klinikës për gjinekologji dhe akusheri, është dënuar me dy vjet burg për shkak të marrjes së mitës, njoftuan mediat maqedonase. Atij gjithashtu iu ndalua ushtrimi i profesionit në kohëzgjatje prej një viti prej ...

Read More

Vazhdon gjyqi për Kumanovën, dhunohen të akuzuarit

kumanova_gjyqi

Është duke u zhvilluar sot seanca gjyqësore ndaj “Grupit tëKumanovës”, e përbërë nga 37 të akuzuar për përfshirje në përleshjet e armatosura të 9 dhe 10 majit të vitit të kaluar, në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Avokatët mbrojtës të palës sëakuzuar kanë thënë para gjykatës se ndaj ...

Read More

Sruganët e deportuar nga Italia mohojnë akuzat për ekstremizëm

struga-ptica

Pesë shtetas të Maqedonisë, katër burra dhe një grua të një familje që u dëbuan nga Italia, tashmë janë në shtëpitë e tyre në fshatin Oktis të Strugës. Kryefamiljari që nuk dëshiron të flas para kamerave thotë mohon se kanë pëkrahur Shtetin Islamik, kanë ndonjë lidhje më të dhe kanë rekrutuar ...

Read More

Kallëzim penal për 104 vepra penale në rajonin e Strugës, Ohrit dhe Kërçovës

policia6-640x367

Stacioni i policisë në Strugë ka ngritur kallëzim penal kundër XH.I. (22) nga fshati Debresh i Gostivarit, për kryerjen e 4 veprave penale “vjedhje të rënda” gjatë muajit të kaluar, në Njësinë rajonale të Ministrisë së bujqësisë në Strugë, në disa shitore në rrugën “Marshali Tito” dhe në ...

Read More

Konferenca e parë për investime në patundshmëri në Maqedoni

konferene-patundshmeri_1475563689-9324306

Konferenca e parë për investime në patundshmëri në Maqedoni do të mbahet sot në Shkup, në organizim të on-lajn shtëpisë së ankandeve për pronë të patundshme E-aukcija.mk dhe kompanisë konsultuese Knowledge center. Në konferencë do të prezantohen trendet aktuale të tregut me patundshmëri në ...

Read More

14 milion investim në stacionin për kontroll teknik të automjeteve “Euro control”

3

Strugë, 3 tetor U inagurua stacioni i ri për kontroll teknik të automjeteve në Strugë, një nga më të sofistikuarit në këte rajon, për shërbime teknike të automjeteve. Për këtë satcion për kontroll teknik, që shtrihet në një hapsirë prej 1.400 metra katror, përfshirë edhe kapilaritetin e hyrje ...

Read More

9 vjeçari Zylal Dauti nga Frëngova,ka nevojë për ndihmën e njerëzve human (FOTO)

20161003_193805

Prindërit Shefit Dauti dhe Zenepe Dauti nga fshati Frëngovë i Strugës prej kohësh po përballen me problemet shëndetësore të djalit të tyre 9 vjeçar, Zylal Dauti i cili është i paralizuar por që jep shenja për tu përmirësuar gjendja shëndetësore dhe që mund tu sjellë edhe buzëqeshjen famijarëve ...

Read More

Euro control

14485050_1114755228602807_1828077169143719294_n

Euro control, sot dite e Hene 03 Tetor 2016 ne ora 11 u be hapja, inaugurimi i qendres per kontroll teknik te automjeteve, me investitor Asan Asani (e vetmja qender shqiptare per kontroll teknik) me aparaturat me te sofistikuara “BOSH” Aty ku mund ti kryeni te gjitha sherbimet per ...

Read More

Projekte për bashkëpunim tejkufitar Maqedoni-Shqipëri

page7-480x320

Në Ohër dhe në Manastir sot do të organizohen sesione informative për Thirrjen e parë për parashtrimin e propozimeve në kuadër të projektit të Bashkimit Evropian për bashkëpunim tejkufitar Maqedoni-Shqipëri. Sesionet informative janë në organizim të Ministrisë së Vetëqeverisjes Lokale, ...

Read More

Gjykatësit sëmuren, i ikin lëndëve që kanë të bëjnë me Gruevskin dhe “Familjen”

gruevski2-640x582

Gjykatës të njësisë për krim të organizuar në Gjykatën Penale të Shkupit kanë filluar me të madhe të lajmërohen për pushime vjetore dhe pushime mjekësore, bën të ditur javorja “Fokus”. Sipas saj, kjo tregon se askush nga gjykatësit nuk dëshiron të marrë në procesim rastet e Prokurorisë ...

Read More