• s110
  Abdulla Qazimoski, dega Strugë: Bilall Kasami ka fyer shqiptarët e Strugës, të kërkojë falje!

  Reagim ndaj kryetarit të Lëvizjes Besa Për hir të korrektësisë dhe të vërtetës, nuk munda të ...

  Read More
 • 46f7b95c-d913-472d-8811-883a0a794d6e (1)
  VMRO-DPMNE shpërndan flajera për gjoja federalizimin e Maqedonisë

  Strugë, 27 nëntor   Mbrëmë një numër i madh i të rinjëve kanë shprehë pakënaqësinë dhe ...

  Read More
 • 12507230_10208585445137579_167076758508921680_n
  Moti sot, ftohtë dhe me erë nga veriu!

  Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe i ftohtë me periudha dielli dhe me erë të ...

  Read More
 • fejzi-640x425
  Hajdari: BDI skenare të reja për të tensionuar situatën në Kumanovë

  Botuesi  i të përditshmes “Lajm”, Fejzi Hajdari në një postim të tij ka theksuar se BDI tenton ...

  Read More
 • lideret-e-maqedonise
  Kriza politike , ndërhyjnë ndërkombëtarët

  Eurodeputetët Richard Howitt, Ivo Vajgel dhe Eduard Kukan kanë mbërritur në Shkup, ku bashkë me ...

  Read More

Sot gjyqi për “Grupin e Kumanovës”, seanca e hapur, masa të forta sigurie

kumanove-640x390

Sot me fillim në ora 10:00, në sallën e madhe të Gjykatës Supreme do të vazhdojë seanca dëgjimore për “Lagjen e trimave” të Kumanovës, ka njoftuar Gjykata themelore Shkupi 1. “Për shkak të interesit të rritur nga ana e mediave dhe publikut për gjykimin lidhur me ndodhitë në “Lagjen e trimave” ...

Read More

Ekskluzive: Letërnjoftimi i shtetit shqiptar në Gostivar

foto13-1

Në vitet e dyzeta qyteti i Gostivarit i takonte Shqipërisë. Kjo dëshmohet përmes një letërnjoftimi të cilin e sjellë historiani i njohur shqiptar nga Maqedonia Eugen Shehu. Ai thotë për agjencinë e lajmeve INA se kjo kartë e identiteti është e vitit 1940 e lëshuar nga administra shqiptare. “Në ...

Read More

Specialja zbuloi përvetësim të 862 mijë eurove për blerje të pajisjeve nga Britania

psp-0928_1475052756-6671399

Tre persona udhëheqës nga Drejtoria e Sigurisë dhe Kundërzbulimit dhe një person nga Ministria e Brendshme e Maqedonisë ngarkohen për keqpërdorime gjatë blerjes së pajisjeve të telekomunikimit nga Britania e Madhe, njoftoi në pres-konferencën e sotme Prokuroria Speciale Publike. Furnizimi i ...

Read More

Lotaria Amerikane – Data zyrtare e aplikimit dhe rregullat e reja

llotaria_amerikane1-300x213

Janë publikuar nga Ambasada Amerikane udhëzimet e reja për gjithë ata të intersuarit që do të aplikojnë për Lotarinë Amerikane. Regjistrimi elektronik për lotarinë DV-2017 do të fillojë të enjten, më 4 tetor 2016 në orën 12:00 mesditë, Ora Ditore Lindore (EDT) (GMT-4) dhe do të mbyllet të ...

Read More

Jetëshkrimi i Xha Brankos, shqiptarit ortodoks promovohet në Strugë

14467155_10209510074682582_1795813489_o-640x480

Në Strugë, në Teatrin Poshka, në prezencën e dhjetra dashmirëve të librit dhe veprës së Branko Manojloskit  u bë provimi i librit ‘’Reka e Epërme dhe fshati Kicinicë’’.Duhet thënë se  ky takim përvec se  shërbeu si piktakim për njërëzit e kulturës bëri bashkë të gjithë spektrin politikë të ...

Read More

Strugë, ulje drastike e numrit të nxënësve

fcc526b4ae5dffa137cc9a7c7d6a85c1

Rreth 80 nxënës shqiptarë më pak janë regjistruar këtë vit në dy shkollat e mesme në Strugë, Ibraim Temo dhe Niko Nestor në krahasim me vitin e kaluar. Sipas autoriteteve kompetente bëhet fjalë për numër alarmant që çdo vit shënon rritje. Drejtori i gjimnazit Ibraim Temo thotë se një prej ...

Read More

Në Strugë, sot promovohet libri për shqiptarët ortodoksë të Rekës!

screenshot_20160921-221654-32ay2u74wcv8gszud49clm

FTESË Kemi kënaqësinë t’ju ftojmë në promovimin e librit me titull: ‘’ Reka e Epërme dhe Fshati Kiçinicë ‘’ me autor Branko Manojllovski. Prezantimi bëhet sot me fillim në ora 15:00, në ambientet e Poshka Theatër. Të nderojmë veprën e këtij veprimtari të çështjes kombëtare! Me respekt; Këshilli ...

Read More

Hajni goditet me sëpatë në kokë…

images-1

Ohër, 23 shtator Më tre shtator të këtij viti, -sipas paraqitjes së policisë në Ohër-, personi me inicialet F.A.(38), nga fshati Dellogozhdë i Strugës, rreth orës 02.00, me synim të kryerjes së veprës penale“vjedhje”, ka trokitur  në derën e shtëpisë pronë e Z.D (56) nga fshati Novo Sello të ...

Read More

Agim Agushi synon rekordin botëror me anije nga Struga në Pogradec!

2-1

  Strugë, 23 shtator Prof. Agim Agushi do të zhonglojë me top-duke e goditur me kokë nga Struga deri në Pogradec me anije në gjatësi mbi 30 km Rekordmeni botëror dhe i Guinness (Guinness Ëorld Records)  në zhonglim-goditje të topit me kokë,, ditën e dielë, më 25 shtator do të vendosë 2 ...

Read More

27 VJEÇARJA E SËMURË E PA SHTËPI, KËRKON NDIHMË, NUK MUND T’IA DEL E VETME

14355042_309072849458144_4654977722098304137_n

Kjo është 27 vjeçarja Zinepe Hiseini nga Gostivari. Për shkak të sëmundjes së veshkave, ajo u detyrua që të hyj në dializë nga mosha 16 vjeçare. Që kur mbushi dy javë, e braktisën prindërit duke e lënë në dorë të gjyshes së saj. Në vitin 2005 gjyshja ndërroi jetë, duke e lënë Zinepin ...

Read More