• boshnjaket
  “Pokemon GO” rrezikon jetën e boshnjakëve

  Loja e re e “Nintendo”-s, “Pokemon Go” mund të ketë pushtuar botën e telefonave “smart”, por ...

  Read More
 • s2
  www.rrapi.mk

  Read More
 • e_1474367503-6345007
  Hoxhë Elvis Naçi: Ja si më futi në kurth emisioni “Top Show” (Video)

  https://www.youtube.com/watch?v=1Eg95lvrjqA Emsioni Top Show i para disa diteve, ku I ftuar ...

  Read More
 • images_1298164177
  Zbulimet e Muslimanëve të cilat formësuan botën moderne

  Universiteti i parë, kafeja, madje edhe brusha për pastrimin e dhëmbëve, në befasi të shumicës ...

  Read More
 • radio-rrapi
  Rrapi.mk

  Read More

Recetë: Speca të mbushur me djath

djathi-me-speca_1475674975-1587962

Më poshtë mund ta gjeni recetën e plotë me përbërës dhe mënyrën e përgatitjes së specave të mbushur me djath. Përbërësit PER 2 KAVANOZE NGA 3 KG NEVOITEN: 1.5 kg speca babure ose somborka 1.5 kg djath i fresket 3 l qumësht 3 luge te vogla Krip Përgatitja: Specat pastrohen, u hiqen bishtat dhe ...

Read More

Zbulohet ilaçi që ju rrit inteligjencën

auto_screenshot_2-141475690397

Për të gjithë ata që mendojnë se kanë IQ të ulët, tashmë shkenca ka gjetur një zgjidhje. Modafinil, ky është emri i ilaçit që sipas shkencëtarëve të universitetit të Oksfordit, mundëson rritjen e inteligjencës te njeriu. Studiues të ndryshëm kanë kryer eksperimente tek individë me koeficient të ...

Read More

Kina po blen gomarët nga e gjithë bota, sepse ata…

go_1475570630-8331659

Xhelatina e prodhuar nga gomarët është një përbërës kyç i një prej “lëndëve” tradicionale të preferuara të Kinës, të njohur si ejiao, e cila është përdorur për të trajtuar një sërë sëmundjesh, që nga ftohjet deri te pagjumësia. Por pasi që zhvillimet po shkojnë drejt energjisë dhe industrisë së ...

Read More

E tmerrshme: Ky libër është bërë me lëkurë njeriu (Foto)

lll_1475558977-542125

Disa libra që ruhen në Harvard, janë bërë nga lëkura e njeriut, këto janë rezultatet e një studimi të ri. Librat janë gjetur kohë më parë ku me një shikim të parë është spikatur kopertina e tyre e cila ishte e pazakontë. Pas studimit të thellë është menduar se librat janë bërë nga lëkura e... ...

Read More

Flamuri shqiptar realizohet me 25 mijë pllaka…

fllflflf

Flamuri, simbol i një kombi është vlera më e madhe për qytetarët që e mbrojnë por dhe e shfaqin në mënyra të ndryshme. Ideja e radhës është ajo e realizimit të flamurit me 25 mijë copa pllakash. Flamuri shqiptar kuq e zi, është realizuar me copa pllakash, rreth 6 metër katror, ku lexon “Fluturo ...

Read More

Në Bursa mbahet aktiviteti i “vrapimit me ngjyra” [foto]

20161003103328444

Bursa, 3 tetor – Në qytetin Bursa të Turqisë u zhvillua aktiviteti i “vrapimit me ngjyra” (Color Sky 5K) i cili është përhapur në botë nga SHBA-ja. Afërsisht 1 mijë vrapues të mbledhur në Parkun Botanik Soğanlı kanë nisur vrapimin me pluhura me ngjyrë pas shpërndarjes së numrit të ...

Read More

SOT- DITA NDËRKOMBTARE E MUZIKËS !

150px-joan_kukuzeli_-_manastiri_i_ardenices

SOT- DITA NDËRKOMBTARE E MUZIKËS ! Që nga vitet e 1975, në tër rruzullin e botës kjo datë festohet si dita e njërave nga artet më të bukura -MUZIKÉS ! - 1 Tetori është dhe dita e Jan Kukuzelit- Durrsakut, një kompozitor i joni nga shekulli XII, të cilin me ngulm pretenduan ta rrëmbejnë; sa... ...

Read More

29 shtatori, dita e kafesë

download

Parapëlqeni ta nisni ditën me një filxhan kafeje? Duke nisur nga kjo e enjte e për një javë, në shumë vende të botës shënohet ajo që quhet si “Dita e kafesë” e që manifestohet me ofrimin e kafeve falas për ata që preferojnë ta konsumojnë. Janë pikërisht ditët dedikuar pijes më të dashur, që ...

Read More

Pse aeroplanat e udhëtarëve kanë kryesisht ngjyrë të bardhë?

aeroplani

Sigurisht ndonjëherë këni udhëtuar me aeroplan të kompanive të ndryshme si p.sh.  “Easy Jet”, “Ryanair”, “Swissair”, “Lufthanza”, etj, dhe e keni vërejtur  logon e tyre dhe mbishkrimin, që zakonisht janë shënuar në bazën e bardhë të aeroplanit…   Ndonjëherë aeroplanët kanë edhe ...

Read More

“Profeti Muhamed i ka lejuar gratë të udhëheqin namazin”

sherin-khankan-650x358-640x352

Sherin Khankan është aktiviste për çështjet mylimane në Danimarkë. Ajo ka lindur nga një nënë finlandeze dhe baba sirian. Khankan është imame në një xhami në Kopenhagë. Deri më tash, adresa e kësaj xhamie nuk është zbuluar nga frika e provokimeve. Në një bisedë me Shërbimin e Gjeorgjisë të ...

Read More