• junker
  Juncker: Urgjentisht të liberalizohen vizat për Kosovën

  Komisioni Europian ka propozuar liberalizimin e vizave për Kosovën, Ukrainën dhe Gjerorgjinë ...

  Read More
 • Hungria-concluye-alambrada-frontera-Serbia_EDIIMA20150830_0058_4
  Këtë vit nëpër Serbi kaluan 60 mijë emigrantë

  Që nga fillimi i vitit nëpër Serbi kanë kaluar rreth 60.000 emigrantë, u tha në seancën e sotme ...

  Read More
 • be-1
  Kroacia, kushte për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Kroacia vendos dy kushte për Serbinë për të vazhduar rrugën e saj drejt anëtarësimit në ...

  Read More
 • tomislav-nikolic-03215-1_1463661653-1662395
  Nikolic lobon kundër pavarësisë së Kosovës në Algjeri

  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic ka qëndruar për një vizitë dy ditore në Algjeri. Ai, siç ...

  Read More
 • numan-640x425
  Abdullah Numan, serbi i konvertuar në mysliman nga Ivan Trifunoviq u zgjodh Kryemuftiu i Serbisë

  Myftiu i ri serb, Abdullah Numan (66 vjeç) është pikërisht serbi Ivan Trifunoviq, beogradas i ...

  Read More

Zyrtarisht fillon me punë gjimnazi në gjuhën shqipe në Zarë

Gimnazija Vladimira Nazora, Juraj Baraković

Ky është rast i parë jo vetëm në Kroaci, jo vetëm në Ballkan, por është rast unikal pothaujse në tërë botën që pakica shqiptare në Zarë të gëzojë hapjen e gjimnazit në gjuhën shqipe. Zarë, 15 tetor Në prani drejtorit të Gjimnazit “Vlladimir Nazor” prof. Rade Shimiçeviq, ambasadorit të ...

Read More

Pas Bosnjes, edhe Vojvodina kërkon referendum

zgjedhjeserbe-663x376

Pas referendumit të zhvilluar në Bosnje, nga republika e Serbëve atje, edhe krahina e Vojvodinës në Serbi kërkon një votim të tillë. Propozimi vjen nga kreu i Lidhjes Social Demokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak, i cili thotë se referendumi është akti më i lartë demokratik. Tri vite më parë, ...

Read More

Zvicer:Kujdes!Nga 1 Tetori2016 fuqizohet ne ligjin penal Debimi nga Zvicra Nga Osman Osmani

osman

Voal –  Drejtësi dy-klasëshe në Zvicër – nga 1 tetori 2016. Në fillim të vitit 2016 u refuzua iniciativa mbi zbatimin e dëbimit, fatmirësisht! Mirëpo, me këtë dëbimi i të huajve nuk është hequr nga rendi i ditës. Pak ditë pas votimeve për iniciativën mbi zbatimin e dëbimit, e cila ishte edhe më ...

Read More

Ka ndërruar jetë kryetari i Shoqatës së Arbëneshëve të Zarës Enio Grdoviq

enio-grdoviq

Në mëngjesin e ditës së djeshmë (26 shtator), është bërë e ditur se papritmas, gjatë natës, ka ndërruar jetë kryetari shumëvjeçar i Shoqatës së Arbëneshëve të Zarës, Enio Grdoviq. Kryetari i Shoqatës së Arbëneshëve të Zarës, tashmë i ndjeri Enio Grdoviq, është angazhuar në afirmimin e ...

Read More

“Millorad Dodikun e pret fati i Sadam Huseinit, Gadafit dhe Millosheviqit”

auto_mollorad-650x3581474827131

Kryesuesi i presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq, ka vlerësuar sonte se referendumi për “Ditën e Republikës” në Republikën Serbe, po bëhet me inat të presidentit të RS-së, Millorad Dodik, i cili, sipas Izetbegoviqit, e pret fati i Sadam Huseinit, Muammer Gadafit dhe ...

Read More

Dodik paralajmëron fundin e Bosnjës pas referendumit, Republikën Serbe e quan shtet

auto_dodatt-650x3581474837892

Pas numrit të 30,76 të vendvotimeve, në referendumin e organizuar në Republikën Serbe të Bosnjës, “për” kanë votuar 99.80 për qind e qytetarëve. Në referendum kanë marrë pjesë ndërmjet 56 dhe 60 për qind të votuesve të regjistruar. Në anën tjetër, presidenti i Republikës Serbe, Millorad Dodik, ...

Read More

Sot, 25-vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-Vatikan

vatikani-663x376

Sot shënohet 25-vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-Vatikan. Në 7 shtator 1991 u rivunë raportet diplomatike në nivel ambasadorësh, që rriti mundësinë e bashkëpunimit dypalësh. Në krijimin e kontakteve direkte ndikuan ndjeshëm vizitat e Nënë Terezës në Shqipëri. Ndërkaq, pikë ...

Read More

www.rrapi.mk

Struga 2

Read More

www.rrapi.mk

Struga 6

Read More

www.rrapi.mk

Struga.SM2 - Copy 1

Read More