• junker
  Juncker: Urgjentisht të liberalizohen vizat për Kosovën

  Komisioni Europian ka propozuar liberalizimin e vizave për Kosovën, Ukrainën dhe Gjerorgjinë ...

  Read More
 • Hungria-concluye-alambrada-frontera-Serbia_EDIIMA20150830_0058_4
  Këtë vit nëpër Serbi kaluan 60 mijë emigrantë

  Që nga fillimi i vitit nëpër Serbi kanë kaluar rreth 60.000 emigrantë, u tha në seancën e sotme ...

  Read More
 • be-1
  Kroacia, kushte për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Kroacia vendos dy kushte për Serbinë për të vazhduar rrugën e saj drejt anëtarësimit në ...

  Read More
 • tomislav-nikolic-03215-1_1463661653-1662395
  Nikolic lobon kundër pavarësisë së Kosovës në Algjeri

  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic ka qëndruar për një vizitë dy ditore në Algjeri. Ai, siç ...

  Read More
 • numan-640x425
  Abdullah Numan, serbi i konvertuar në mysliman nga Ivan Trifunoviq u zgjodh Kryemuftiu i Serbisë

  Myftiu i ri serb, Abdullah Numan (66 vjeç) është pikërisht serbi Ivan Trifunoviq, beogradas i ...

  Read More

Ambasada ruse në Tiranë flet për të vërtetën e bazës së tyre ushtarake në Serbi

bonstilli_rus_126514959

Ambasada ruse në Tiranë reagoi dje për disa komente të botuara nga Gazeta Shqiptare me autor diplomatin dhe analistin Shaban Murati lidhur me marrëveshjet ushtarake Rusi-Serbi. “I jemi sinqerisht mirënjohës zotit Murati që u referohet edhe burimeve ruse. Kjo, për fat të keq, në gazetarinë ...

Read More

NË STADIUMET FRANCEZE, SËRISH NUK LEJOHEN TIFOZËT E SKUADRAVE MIKE

1443784089parku-princave

Në Kampionatin Francez të Futbollit, edhe këtë fundjavë, nuk lejohen në stadiume tifozët e skuadrave mike. Vendimi u mor nga Federata Franceze e Futbollit, për shkaqe sigurie, pas sulmeve të 13 nëntorit në Paris. Ndërkohë, autoritetet mund ta shtyjnë masën deri në fund të vitit.

Read More

BIDEN KËRKON INTEGRIMIN EUROPIAN TË BALLKANIT PERËNDIMOR

Zv.presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se “nuk mundet që Europa të jetë e lirë dhe e qetë pa integrimin e plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor”. Komentet e zyrtarit të lartë u bënë në mbyllje të samitit të liderëve nga Europa Juglindore në Kroaci e ku mori pjesë dhe presidenti Nishani. ...

Read More

PARISI DO TË BLINDOHET NGA MASAT E SIGURISË GJATË KONFERENCËS MBI KLIMËN

Autoritetet franceze mobilizuan rreth 11 mijë forca të rendit për të garantuar sigurinë e Konferencës së OKB-së mbi Klimën që nis të hënën në Paris, mbi dy javë pas sulmeve atje. Shumica e policëve dhe e xhandarëve do të vendoset në kufijtë e Francës. Në konferencë marrin pjesë mbi 140 kryetarë ...

Read More

Kontrolle shtesë të sigurisë në aeroportin e Bazelit Në aeroportin Basel-Mulhouse nga e mërkura do të aplikohen masat shtesë të kontrollit.

a654-587x388

Kontrolleve sistematike do t’u nënshtrohen të gjithë ata që nisen dhe vijnë në aeroportin e Bazelit. Përjashtim do të bëhet me pasagjerët që vijnë dhe fluturojnë në aeroportet franceze. Masat do të zbatohet nga ora 4.00, ka njoftuar aeroporti i Bazelit të martën vonë, transmeton albinfo.ch. ...

Read More

Tesina ndalon me ligj mbulesën e grave myslimane “burka”

burka-ok

Parlamenti i Kantonit të Ticino vs në Zvicër ka futur në ligj vendimin për ndalimin e mbulimit të fytyrës, gjegjësisht për ndalimin e daljes publike të femrave me “burka” dhe “niqab”. Ky vendim i parlamentit ka pasuar vendimin e marrë para dy vitesh në referendumin popullor që është mbajtur në ...

Read More

Serbët i besojnë më shumë Putinit se Vuçiçit

Vladimir Putin, Aleksandar Vucic

Serbët i besojnë më shumë presidentit rus, Vladimir Putin, sesa çdo lideri tjetër, përfshi edhe të vetëve, dhe më me dëshirë do të lidheshin politikisht e ekonomikisht me Rusinë sesa me Bashkimin Evropian, ka bërë me dije një sondazh i ri. Sondazhi me mbi 1,100 të rinj serbë është kryer nga ...

Read More