• junker
  Juncker: Urgjentisht të liberalizohen vizat për Kosovën

  Komisioni Europian ka propozuar liberalizimin e vizave për Kosovën, Ukrainën dhe Gjerorgjinë ...

  Read More
 • Hungria-concluye-alambrada-frontera-Serbia_EDIIMA20150830_0058_4
  Këtë vit nëpër Serbi kaluan 60 mijë emigrantë

  Që nga fillimi i vitit nëpër Serbi kanë kaluar rreth 60.000 emigrantë, u tha në seancën e sotme ...

  Read More
 • be-1
  Kroacia, kushte për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Kroacia vendos dy kushte për Serbinë për të vazhduar rrugën e saj drejt anëtarësimit në ...

  Read More
 • tomislav-nikolic-03215-1_1463661653-1662395
  Nikolic lobon kundër pavarësisë së Kosovës në Algjeri

  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic ka qëndruar për një vizitë dy ditore në Algjeri. Ai, siç ...

  Read More
 • numan-640x425
  Abdullah Numan, serbi i konvertuar në mysliman nga Ivan Trifunoviq u zgjodh Kryemuftiu i Serbisë

  Myftiu i ri serb, Abdullah Numan (66 vjeç) është pikërisht serbi Ivan Trifunoviq, beogradas i ...

  Read More

Skandaloze: Në Bujanoc demolohet mbishkrimi “Mirëserdhët n’shpi”

bujanoc-640x240

Në hyrje të qytetit të Bujanocit dje ishte vendosur një mbishkrim i punuar nga artisti Nagip Tashi nga komuna e Bujanocit për mirëseardhje të bashkëatdhetarëve tanë. Mbishkrimi i punuar me dru ishte vendosur në rreth rrotullimin e qytetit të Bujanocit, në hyrje të qytetit “Mirëserdhët ...

Read More

370 shqiptarë nga Lugina e Presheves të gatshëm të jenë ushtarë të Erdoganit

presheva-640x367

Zhvillimet e fundit tragjike pas tentim-deshtimit te rrezimit te qeverise turke te prire nga Rexhep Taip Erdogan ka shqetesuar jo vetem shqiptaret e Shqiperise e Kosoves, por edhe ata ne Luginen e Presheves. E mira te miren se harron. 370 “asker” me shqiponja n balle nga Lugina drejt Turqise ...

Read More

MASHT do të provojë sërish t’i dërgojë librat shqip për nxënësit e Luginës

librat-780x439

Ministria e Arsimit do të provojë edhe sivjet t’i dërgojë librat e shkollimit obligativ për nxënësit shqiptarë në Luginën e Preshevës, megjithëse vitin e kaluar një gjë e tillë ishte ndaluar nga autoritetet serbe. Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, ka thënë për KosovaPress se librat të cilët ...

Read More

Kurshumlia ishte vend shqiptar, sipas Mita Rakiqit

kursumlia-640x338

Se Toplicae Jabllanica kanë qenë banuara me shumicë shqiptare, për çudi gjejmë fakte dhe të dhëna edhe të disa autorëve serb. “Kurshumlia ka qenë çerdhe shqiptare; në të ka jetuar dhe sunduar vet shqiptari i pastër. Këtu kanë jetuar më të tmerrshmit, drejt me thënë, të pavarur.”   Ismet Azizi ...

Read More

Maqedonia dhe Bosnja të parat me ryshfet

korrupsion-640x360

Në Maqedoni dhe Bosnjë kanë paguar ryshfet 28 për qind e të rriturve, në Kosovë 22 për qind, në Serbi dhe Mal të Zi 20 për qind. Si vatër të korrupsionit aktivistët për qeverisje të mirë përmendin sektorin energjetik në Ballkan, i cili varet nga furnizimet me naftë dhe gaz nga bota e jashtme ...

Read More

Daçiç: Të rishqyrtohet ajo që është bërë në Serbi në vitin 1999

14685063284762862625787770369d05572282303_v4big

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç ka bërë thirrje për hetimin e përgjegjësisë dhe arsyes së bombardimeve të Republikës Federative të Jugosllavisë, – siç e quante Serbia veten kur ishte ende e bashkuar me Malin e Zi, – në vitin 1999, duke u nisur nga hetimi britanik mbi luftën ...

Read More

Shiten hekurudhat greke, italianët i blejnë për vetëm 45 milionë euro

Privatizimi i ri i qeverisë greke është kompania e hekurudhave shtetërore “Trainose”. Ajo i ka shitur 100% të vlerës së aksioneve të kësaj kompanie kolosit italian të hekurudhave “Ferrovie Dello Stato Italiane S.p.A.” për një vlerë prej 45 mln euro. “Ferrovie” përbën kompaninë e tretë më të ...

Read More

Rama-Bashës: Votojmë çdo variant, rreziku euroamerikan, absurd

Edi-Rama-levizja-FOL-foto-ridvan-slivova-09-780x439

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si absurd refuzimin e fundit të PD ndaj variantit të ofruar nga Shtetet e Bashkuara dhe propozimin e bërë prej saj e ka cilësuar si alibinë e radhës. “PD e refuzoi formulën e propozimit të propozuar nga SHBA dhe BE. Pasi u rrokanisi kokën shqiptarëve me nenin ...

Read More

Vendos kryesia e Kuvendit: Më 3 gusht – Debati për Demarkacionin

kryesia-780x439

Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti, ka njoftuar se Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që me datë 3 gusht të mbahet debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për Demarkacion dhe grupit të njohësve profesionist për diskutim dhe ballafaqim ...

Read More

Zbutet kontrolli i kapitaleve në bankat greke

Guvernatori i Bankës Greke, Janis Sturnaras ka deklaruar në Parlament zbutjen graduale të masave të kontrollit të kapitaleve të vendosura verën e kaluar, kur Greqia shkoi buzë falimentimit dhe qeveria e kryeministrit Tsipras u detyrua të mbylle bankat për mëse tre jave, pasi grekët tërhoqën për ...

Read More