• junker
  Juncker: Urgjentisht të liberalizohen vizat për Kosovën

  Komisioni Europian ka propozuar liberalizimin e vizave për Kosovën, Ukrainën dhe Gjerorgjinë ...

  Read More
 • Hungria-concluye-alambrada-frontera-Serbia_EDIIMA20150830_0058_4
  Këtë vit nëpër Serbi kaluan 60 mijë emigrantë

  Që nga fillimi i vitit nëpër Serbi kanë kaluar rreth 60.000 emigrantë, u tha në seancën e sotme ...

  Read More
 • be-1
  Kroacia, kushte për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Kroacia vendos dy kushte për Serbinë për të vazhduar rrugën e saj drejt anëtarësimit në ...

  Read More
 • tomislav-nikolic-03215-1_1463661653-1662395
  Nikolic lobon kundër pavarësisë së Kosovës në Algjeri

  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic ka qëndruar për një vizitë dy ditore në Algjeri. Ai, siç ...

  Read More
 • numan-640x425
  Abdullah Numan, serbi i konvertuar në mysliman nga Ivan Trifunoviq u zgjodh Kryemuftiu i Serbisë

  Myftiu i ri serb, Abdullah Numan (66 vjeç) është pikërisht serbi Ivan Trifunoviq, beogradas i ...

  Read More

Egje, tjetër tragjedi refugjatësh me 4 viktima dhe një të zhdukur

1468398684October30Small

Bilanci i tragjedisë së re në brigjet e Egjeut ka shkuar në 4 të vdekur, ndërsa një tjetër person konsiderohet i zhdukur. Gjashtë të tjerë janë shpëtuar nga Forcat e Marinës Ushtarake, që po zhvillon operacionin e kërkimit në zonën detare në Lindje të ishullit të Lesbosit. Midis viktimave janë ...

Read More

Greqi, kur nevoja të detyron të gjesh mundësi të reja

1468408449_glasses1_web-thumb-large

Nëse nevoja është nëna e shpikjes, 8 vite recesioni gjunjëzues dhe perspektivash të zymta punësimi, i kanë shtyrë një pjesë të grekëve të reflektojnë, të ndryshojnë profesion e të kërkojnë risitë, në mënyrë që t’u mbijetojnë tallazeve financiare. Skeletet e syzeve prej druri nga ishulli i ...

Read More

Kontakt i afërt mes ushtarëve të Kosovës dhe Maqedonisë, pati edhe “gjuajtje”

13659197_10155045859901038_3725191451605562889_n-640x384

Kadetë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, 10 ditë ushtruan bashkë me ushtarë të 13 shteteve të botës. Në Krivollak të Maqedonisë ata bënë ushtrime krahas ushtarëve të SHBA-ve, Britanisë së Madhe, Turqisë, Sllovenisë, Rumanisë, Italisë, Shqipërisë, Maqedonisë dhe vendeve tjera. Të shtëna ka ...

Read More

Ekskluzive: Cigaret për terroristët u prodhuan nga boshnjakët, u transportuan nga kosovarët

Pjesëtarë-të-ISIS-it

Fabrika e cigareve në Sarajevë (FDS) ka transportuar produktet e veta për te organizatat terroriste islamike të afërt me organizatat si Al Kaida dhe ISIS-in. Transporti është bërë përmes kompanisë kosovare të transportit “NPT Kosova Tobacco SH.P.K”. Aksionari më i madh i kompanisë, me afro 40 ...

Read More

Greqia kundër NATO-s, Tsipras: Të bashkëpunojmë me Putin

Megjithëse vendet anëtare të NATO-s në samitin e Aleancës në Varshavë kanë deklaruar se është e nevojshme të çohet një mesazh i fuqishëm drejt Moskës në lidhje me qëndrimin e saj ndaj vendeve të Europës lindore, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka thyer këtë vijë të përbashkët duke kërkuar në ...

Read More

Nuland në Beograd: Serbia aleate me SHBA, s’ka lidhje miqësia me Rusinë

Shtetet e Bashkuara i kuptojnë më së miri lidhjet e forta tradicionale të Serbisë me Rusinë dhe nuk shohin asnjë kontradiktë në ruajtjen e marrëdhënieve të mira të Beogradit si me Moskën, ashtu edhe me Uashingtonin, tha në kryeqytetin serb Ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit, Viktoria ...

Read More

Zbutet kontrolli i kapitaleve në bankat greke

Guvernatori i Bankës Greke, Janis Sturnaras ka deklaruar në Parlament zbutjen graduale të masave të kontrollit të kapitaleve të vendosura verën e kaluar, kur Greqia shkoi buzë falimentimit dhe qeveria e kryeministrit Tsipras u detyrua të mbylle bankat për mëse tre jave, pasi grekët tërhoqën për ...

Read More

Kamberi: Presim nga ministria pëlqimin pozitiv për sheshin”Skenderbeu” në Bujanoc

shaip-780x439-640x360

Kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi ka thënë për jugpres se nuk ekziton ndonjë artsye as ligjore e as logjike që ministri i administratës publike të refuzojë dhënien e pëlqimit të vendimit të kuvndit komunal për ndryshimin e e mërtimit të sheshit kryesorë nga ia “Katraxhorxhe ...

Read More

Rrëfim nga Srebrenica: 13 ditë kaloi në pyll, e rrethuar me të vdekur, të plagosur, pa ujë e pa ushqim

fa_1468139360-8254926

Fatima Ahmiq, është një nga personat fatlum që përmes pyllit arritën të braktisin Srebrenicën dhe të arrijnë deri te territori i lirë, Kladnja apo Tuzla. Ajo i ka mbijetuar gjenocidit të kryer mbi banorët joserbë në vitin 1995 në Srebrenicë. Në “Rrugën e vdekjes” ishte nisur me djemtë e saj ...

Read More

Gazetari i njohur serb bëhet mysliman

serbi-640x236

Gazetari i njohur sportiv serb, Marjan Mijajlovic, është bërë mysliman. Ai është konvertuar nga feja ortodokse në atë islame në një xhami në Bazel të Zvicrës, njofton Klan Kosova. Si dëshmi për këtë është shfaqur videoja në faqen e Facebook-ut: “Muslimani Bosne i Hercegovine”. Mijajlovic e ka ...

Read More