• junker
  Juncker: Urgjentisht të liberalizohen vizat për Kosovën

  Komisioni Europian ka propozuar liberalizimin e vizave për Kosovën, Ukrainën dhe Gjerorgjinë ...

  Read More
 • Hungria-concluye-alambrada-frontera-Serbia_EDIIMA20150830_0058_4
  Këtë vit nëpër Serbi kaluan 60 mijë emigrantë

  Që nga fillimi i vitit nëpër Serbi kanë kaluar rreth 60.000 emigrantë, u tha në seancën e sotme ...

  Read More
 • be-1
  Kroacia, kushte për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Kroacia vendos dy kushte për Serbinë për të vazhduar rrugën e saj drejt anëtarësimit në ...

  Read More
 • tomislav-nikolic-03215-1_1463661653-1662395
  Nikolic lobon kundër pavarësisë së Kosovës në Algjeri

  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic ka qëndruar për një vizitë dy ditore në Algjeri. Ai, siç ...

  Read More
 • numan-640x425
  Abdullah Numan, serbi i konvertuar në mysliman nga Ivan Trifunoviq u zgjodh Kryemuftiu i Serbisë

  Myftiu i ri serb, Abdullah Numan (66 vjeç) është pikërisht serbi Ivan Trifunoviq, beogradas i ...

  Read More

Goditet grupi i biznesmenëve të ndërtimit që trafikonin drogë, 5 nga Maqedonia

screenshot-2-10-655x356_1467896648-7518745

Në një operacion të gjerë antidrogë të zhvilluar në Shqipëri, Maqedoni, Greqi dhe në Bullgari janë arrestuar 30 persona, ndërsa janë shpallur në kërkim 23 të tjerë. Policia e Shtetit në bashkëpunim me partnerët në Kosovë, Maqedoni, Serbi, Bullgari, Turqi dhe Itali, DEA-n amerikane dhe SELEC ...

Read More

Sheshel: Më 12 korrik do të shkaktoj skandal të madh politik

sheshel-640x360

Lideri i SRS-së Vojisllav Sheshel e ka ndërmend që së shpejti ta vizitojë Rebublikën Serbe, edhe pse me vendimin e Përfaqësuesit të Lartë e ka të ndaluar hyrjen në territorin e Bosnjës, shkruan kurir.rs, transmeton Klan Kosova. “Është e sigurt se delegacioni i partisë do të shkojë. Ndërsa sa i ...

Read More

Kamberi: Presim nga ministria pëlqimin pozitiv për sheshin”Skenderbeu” në Bujanoc

shaip-780x439-640x360

Kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi ka thënë për jugpres se nuk ekziton ndonjë artsye as ligjore e as logjike që ministri i administratës publike të refuzojë dhënien e pëlqimit të vendimit të kuvndit komunal për ndryshimin e e mërtimit të sheshit kryesorë nga ia “Katraxhorxhe ...

Read More

Poloni, sot dita e dytë e Samitit të NATO-s

nato-2-663x376

Në Varshavë të Polonisë, sot vijon dita e dytë e Samitit të NATO-s i mbledhur në momentin kur bota përballet me sfidat serioze të sigurisë. Një ditë më parë, Aleanca e Bashkimi Europian nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për reagim të përbashkët ushtarak në rast agresioni ndaj sigurisë së ...

Read More

Obama: Britania, sërish kontribuese e rëndësishme e sigurisë europiane

Obama

Nga Polonia, ku ndodhet për samitin e NATO-s, Barack Obama tha se pret që Britania të vazhdojë të mbetet një kontribuese e rëndësishme e sigurisë europiane. Ai shprehu po ashtu bindjen se Britania  do ta pranojë një shkëputje të rregullt nga BE-ja.  “Askush nuk ka interes në negociata të ...

Read More

Angela Merkel fiton mbështetje pas Brexit

merkel

Blloku konservator i kancelares gjermane, Angela Merkel ka fituar mbështetje pas vendimit të britanikëve për t’u larguar nga Bashkimi Evropian. Sipas një sondazhi të fundit mbështetja për kristiandemokratët dhe aleatët kristiansocialistë u rrit me një pikë duke arritur në 35 për qind. Në të ...

Read More

Kinezët “mbulojnë” me miliona euro kryeministrin Tsipras

Alexis_Tsipras_2015_(cropped)

Dhuratën më të mirë në ditën e fundit të vizitës së tij në Kinë, kryeministri grek Aleksis Tsipras e ka marrë në qytetin me portin më të madh vendit, Shangaj. Duke vazhduar marshimin në Ballkan, gjigandi COSCO nëpërmjet presidentit të tij ka deklaruar se do të investojë edhe 500 milionë euro në ...

Read More

Jonuz Musliu kërkon shtatore të Skënderbeut në Nish

skenderbeu-640x480

“Kërkoj që në Nish të vendoset shtatorja e Skënderbeut, edhe pse atje nuk ka shqiptarë. Sepse ky hero më 3 nëntor të vitit 1443, me 300 kalorës, shpëtoi serbët në Nish nga pushtuesit osmanë. Ai jo vetëm që ka shpëtuar shqiptarët, por edhe serbët”, ka thënë kryetari i Këshillit Kombëtar të ...

Read More

Në Novi Pazar vandalizohen 29 varre myslimanësh

varrez-640x360

Në varrezat “Gazilar” të Novi Pazarit janë vandalizuar 29 gurë mbivarrorë myslimanësh, raportojnë mediet serbe. Ky akt ndodh në ditën kur besimtarët islamë festojnë Bajramin e Madh, pas muajit të sakrificës, Ramazanit. Besimtarët myslimanë, që zakonisht vizitojnë varrezat e familjarëve në këso ...

Read More

Rumani, kapen 2 tonë kokainë në operacionin më të madh antidrogë

droge

Autoritetet ligjzbatuese në Rumani kanë sekuestruar këtë muaj mbi 2 tonelata kokainë, duke shënuar kështu sasinë më të madhe të kapur ndonjëherë në vend. Lajmin e bëjnë të ditur mediat ballkanase, sipas të cilave kokaina ka një vlerë prej 625 milionë eurosh dhe është gjetur e fshehur në arka me ...

Read More