• junker
  Juncker: Urgjentisht të liberalizohen vizat për Kosovën

  Komisioni Europian ka propozuar liberalizimin e vizave për Kosovën, Ukrainën dhe Gjerorgjinë ...

  Read More
 • Hungria-concluye-alambrada-frontera-Serbia_EDIIMA20150830_0058_4
  Këtë vit nëpër Serbi kaluan 60 mijë emigrantë

  Që nga fillimi i vitit nëpër Serbi kanë kaluar rreth 60.000 emigrantë, u tha në seancën e sotme ...

  Read More
 • be-1
  Kroacia, kushte për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Kroacia vendos dy kushte për Serbinë për të vazhduar rrugën e saj drejt anëtarësimit në ...

  Read More
 • tomislav-nikolic-03215-1_1463661653-1662395
  Nikolic lobon kundër pavarësisë së Kosovës në Algjeri

  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikolic ka qëndruar për një vizitë dy ditore në Algjeri. Ai, siç ...

  Read More
 • numan-640x425
  Abdullah Numan, serbi i konvertuar në mysliman nga Ivan Trifunoviq u zgjodh Kryemuftiu i Serbisë

  Myftiu i ri serb, Abdullah Numan (66 vjeç) është pikërisht serbi Ivan Trifunoviq, beogradas i ...

  Read More

LAJMERAJON Plantacion me kabanis në kufirin shqiptaro-grek

kanabiss-640x342

Policia greke ka mundur të zbulojë një parcelë me mbi 3 mijë rrënjë kanabis në kufirin e gjelbër mes Greqisë dhe Shqipërisë.   Droga u gjet në vendin e quajtur Ajia Marina, në zonën e Pogonit, shumë pranë vijës së kufirit mes dy vendeve. Bimët e kanabisit ishin në lartësinë 1.2-1.5 metra ...

Read More

Skenari rus i pasigurisë ballkanike

largea_put1467786492-640x384

Ideator, themelues dhe udheheqësi i saj i vërtetë është Presidenti Vladimir Putin. Kongresi miratoi platformën zgjedhore dhe listën e deputetëve të kësaj partie për zgjedhjet parlamentare që do të zhvillohen me 18 shtator 2016. Kongresi nuk do të tërhiqte vëmendjen, në qoftë se, gjatë punimeve ...

Read More

Rama dhe Vucic tregojnë në Paris se janë dosta të mirë

edi-rama_1467797436-1827053

Kryeministrat e Shqipërisë Edi Rama dhe ai i Serbisë Aleksandar Vucic si duket kanë kaluar mirë në Paris, në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe atyre të Gjermanisë dhe Francës. Rama dhe Vucic kanë pasur edhe një takim ku kanë folur për raportet Shqipëri-Serbi ndërsa kanë ...

Read More

Mediat gjermane: Ta fusim Ballkanin në BE para se të bie nën ndikim ruso-turk!

largea_2016-07-04t181247z_374909361_d1betnrkslab_rtrmadp_3_eu-summit-balkans-jpg-cf1467755739

Pas Samitit të Ballkanit Perëndimor në Paris, disa media gjermane e kanë hedhur idenë e pranimit të vendeve Ballkanit në BE pas largimit të Britanisë së Madhe. Këtë e thekson Deutsche Welle. “Nuk është ndjenjë e mirë t’i dëshirosh dikujt atë që për të tjerët më nuk vlen. Një copë bukë nga dje, ...

Read More

Vuçiq: S’do ta lejojë askënd që ta shkelë Serbinë

vu-640x351

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se dëshiron marrëdhënie më të mira të mundshme me Bosnjën, por nuk do ta lejojë askënd që ta shkelë Serbinë. Këto komente ai i bëri në portalin serb “Alo” , të cilat erdhën si reagim ndaj deklaratës së kryetarit të Srebrenicës Qamil Durakoviq i cili ...

Read More

Daçiq i çon “selam” të ashpër Turqisë, për shkak të Kosovës

DACIC

Serbia dëshiron stabilitet politik në rajon, bisedime dhe dialog, dhe shikon në të ardhmen, prandaj nuk do të ndryshojë politikat dhe retorikën e saj dhe nuk do të lejojë askënd të fyej, tha në një intervistë për Anadolu Agency (AA), Zv/kryeministri i parë i Serbisë në mandatin teknik dhe ...

Read More

ISIS kërcënon ish myftiun e Sanxhakut me vrasje

muamer-zukorlić-640x425

Shteti i ashtuquajtur Islamik (ISIS) e ka kërcënuar ish myftiun e Sanxhakut, tash deputet i Kuvendit të Serbisë, Muamer Zukorliqin me vrasje. Vet Zukorliq thotë se nuk frikësohet nga ky kërcënim, mirëpo atë e kupton seriozisht, transmeton lajmi.net. “Kërcënimet i kuptoj seriozisht, nga organet ...

Read More

Në Zarë hapet edhe gjimnazi për shqiptarët

shkolla 3

Pas një angazhimi të përkushtuar për mësimin e gjuhës dhe letërsisë shqipe për nxënësit shqiptar të shkollave tetëvjeçare në Zarë, që tashmë dy vjet funkcionon në Sh. F. “Kruno Krstiq” në Arbënesh të Zarës, nën drejtimin e prof. Vesel Lekaj, ky i fundit ka arritur të zgjërojë këtë program ...

Read More

Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova në kategorinë e njëjtë për nga rreziku i terrorizmit

maqedonia-768x462-640x385

Pas sulmeve terroriste në aeroportin “Ataturk” në Stamboll, Zyra e Jashtme dhe e Commonwealthit në Britani të Madhe, ka publikuar një listë të shteteve që janë të rrezikuara nga terrorizmi. Këtë listë, kjo zyrë e ka publikuar si ndihmë për britanikët që planifikojnë pushime nëpër Europë, ...

Read More

Dridhet Ballkani, Rusia do të futet në Kosovë?!

rusia1-640x360

Dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian ka zgjuar reagime edhe në vend, duke iu frikësuar një fuqizimi të mundshëm të Rusisë në Ballkan. Madje, ish ambasadori i Kosovës në Beograd, Lulzim Peci thotë se Rusia mund të ndërhyjë edhe në veri të Kosovës. Por, profesori i shkencave politike, Afrim ...

Read More